Inimeste salajastes soppides ja tagatubade varjudes on asju, lugusid ja teemasid, mida teistega ei jagata, millest teistele teada ei anta ja mida kasutades, kogeb inimene vastumeelsust, häbi ja viha – ta vajab ja kasutab seda, mida õigeks ei peeta ja hea silmaga ei vaadata ega mõisteta – seda ei tohi olemas olla, sel moel ei tohi teha, ennast ei tohi sellisena näidata, teisi ei tohi iseendaga häirida.
Palju lihtsam oleks, kui inimene mõistaks, ise ennast, kohe siis, kui ta kõnnib enese alguses – saaks ise aru, mida ja mille jaoks ta vajab, et vältida otsuseid ja lahendusi, mis ei ole kooskõlas heade tavadega ja millest vabanemine osutub keeruliseks ning mis toovad kaasa erinevaid tagajärgi ja muudavad temasse suhtumist ja põhjustavad nimetamisi.
Iga, enesele antud/ leitud, lahendus tähendab seda, et lapsel on teema, mis on tema jaoks eluliselt tõsine – see on tema abi ja vahend, kuidas ise ennast aidata. Leidmata toetust ja kohtamata mõistmist ning oskamata valida enamate hulgast, sest mingeid teisi lahendusi ei ole lapse jaoks olemas, kasutab ta endale teada olevat ja töötavat varianti.
On üsna tõenäoline, et lapse lahendus ei ole alati täiesti eluterve ega kõiges aktsepteeritud – täiskasvanute vaatevinklist vaadatuna. Iga vanem kohtab oma lapse lahendust iseenda teadlikkuse, uskumuste ja hirmude kaudu – sageli ei taha ta sellest midagi teada – laps peab lõpetama ja tegema seda kohe ning lahendusega seonduvast tuleb vaikida või sellega seonduvat tuleb käsitleda kaude.
Vanema reaktsioon lähtub sellest, et tema on inimene, kes tunneb häbi, vastikust, hirmu, viha – tema ei taha kohtuda teemaga, mida ei tohi olemas olla ega tema endaga seostada. Oma tunded elab ta, emotsioonide vallandusena, lapse pihta välja. Laps näeb vanema reaktsiooni ja kohtub hinnanguga enesele – sageli leiab aset lapse nimetamine ja osutamine – Sina oled selline!!!
Siis, kui last häbistatakse ja keelatakse ning karistatakse, siis ta hakkab ise ennast häbenema ja vihkama ning ise ennast varjama ja petma ning enese kohta, ka iseendale, valetama. Ta hakkab vihkama ja kartma seda, kes teda paljastas, takistas ja häbistas – seda, kes ei unusta ja jälgib ning kahtlustab.
Laps vajab abi, kuid tal ei ole olemas seda, kelle käest abi küsida ja kellega teemast rääkida – vanema reaktsioon annab teada, et tema poole pöörduda ei saa – laps on veel rohkem üksinda, kui ta enne oli. Lisaks, eelnevale teemale, on temal kanda järgmine teema – temaga on midagi valesti – tema poolt valitud lahendus teeb temast vale – ta ei tohi vale olla, sest ta ei taha kohtuda vihase ja häbistava vanemaga – ta ei taha vale olla, kuid ta vajab enesele antud/ leitud lahendust.
Senikaua, kuni tegelik teema, millele lahendust ei ole leitud, on alles – kasutab laps oma abivahendit – ta varjab seda tegevust, ta nimetab ja häbistab ise ennast oma nõrkuse pärast, ta vihkab ennast ja ka seda, kes teda valeks nimetas.
Mida rohkem tunda hirmu ja takistada ennast, seda suuremaks läheb vajadus kasutada lahendust – see on sõltuvus – see on kontroll, et on võimalik kasutada ja, et toimib – see on enesele keelamine, et vältida valena olemist – vajades ja keelates, toimub mingil hetkel allaandmine ja teoks saab sööst vajamineva järele.
See on suletud ring, sest lahendus kinnistub, kuna tähelepanu keskendub lahendusele ja sellega seonduvale – tähelepanu läheb enesele vajamineva alles hoidmisele – selle vältimisele ja selle kasutamisele – see ei ole vabadus, sest see on sundmõtlemine.
Oluline oleks keskenduda tegelikkusele – vaadata otsa sellele, mis toimub iseendaga - Miks on vaja ja mille lahendamiseks kasutatakse? Millises olukorras ja mille peale vajadus ilmneb? Mis jääb enesele puudu, mida on vaja korvata? Millist tähelepanu püütakse ja vajatakse, et vältida ja kaotada teistsuguse tähelepanu osaliseks saamist?
Sageli on lahendus seotud pingega, ärevusega, vajadusega enesega seonduvat muuta, turvatunde tagamiseks – vaja on eneses toimuvale väljendust ja vallandust. Lapsena kasutusele võetud lahenduste taga on enese mitte mõistmine ja konflikt iseendaga – laps ei saa aru, mida tema ise endale teada annab – laps saab enesest aru, kuid tal ei ole lahendust, kuidas enesega seonduvat lahendada – seega kasutab ta asendustegevust, kuna elab ja viibib keskkonnas/ inimesega ühes, kellega seoses tema teema ilmneb.
Enesele vajamineva lahenduse algus on proov ja mingisuguste informatsioonide mõju. See on ka eneseväljenduse võimalus ja enese info teatavaks tegemise samm. Mõnikord kasutab laps lahendust, mida ta ei tahaks kasutada, kuid sellel hetkel ei oska ega tea ta endale midagi muud valida. See on äärmus – see ei ole tema, kuid ta on jõudnud piirini, kus tuleb enese eest seista ja ennast nähtavaks teha – ise ennast aidata.
On lapsi, kes kasvavad suureks ja, kes kasutavad lahendust, millest lapsena unistati, möödunus endale vajati või mis oli sealses käibel. Sageli on need suured inimesed jõudnud sinnamaani, kus neist on saanud oma lahendusega üks – see tähendab, et see inimene teab ja näeb, enesel oleva õiguse alusel, et temal on õigus oma lahendust kasutada – seda isegi siis, kui see vähendab ja kasutab ära teisi. See inimene ei näe ega saa aru, et tema valikus oleks midagi valesti – hoopis sellele osutajad ja selle ära keelajad on valed – neil ei ole selleks õigust.
Inimesed, kes on oma abivahendiga üheks saanud, on suured lapsed, kes vajavad oma lahendust - nemad elavad, endiselt, oma möödunus - kuid nüüd nad ei varja ega häbene ennast - neil on olemas informatsioon, et nendel on õigus olla ja käituda enesele vajamineval moel - nad on suured ja Mina Ise.
Need on inimesed, kes lähevad üle piiride ning tunnevad ennast seejuures väga hästi - nad naudivad ise ennast - neile meeldib see, mida nad teevad ja nad saavad sellest rahulduse - see on võitmatuse tunne. Neis räägib laps, kes kogeb turvalisust - tema kaitseb ennast ja seisab enese eest - edukalt ja tulemusrikkalt, sest ta teab, näeb ja kogeb, et enam EI - ta teeb seda enese olevikus, kuid tema jaoks on ajad üheks saanud - tema minevik elab, temas, edasi - tema ise teeb selle, enese olevikus, nähtavaks.
Samas on olemas ka need teised, kes kasutavad oma abivahendit, kuid teevad seda häbenedes ja varjates ning ennast valeks pidades. Enese sõltuvus paneb neid ise ennast ja vahel ka Maailma vihkama. Enese varjamine ja häbenemine tähendavad, et inimene on kinni möödunus - on kinni temale osaks saanus - iga kord, kui talle meenub või ta vajab lahendust, meenub talle tähelepanu, mis talle osutati ja sõnad, millega teda kirjeldati ja tagajärg, mis temaga seonduvat muutis.
See tähendab, et inimene ei haruta enese lugu lahti ega vaata otsa tegelikkusele - enese algusele - tema oli laps, kellel puudusid oskused ja mõistmised ja toetus - tema otsis, enesele keerulisest olukorrast, väljapääsu ja tema kasutada olid ainult temal endal olemas olevad võimalused ja teadmised. Enesele abi osutamine ja lahenduse otsimine ei lähtunud sellest, et ta oleks tahtnud halba või olla halb - see ei olnud tema eesmärk.
Enese häbi tähendab, et inimene jätab ka ise ennast ilma toetuseta - ta nõustub möödunuga ja sealses olnutega - tema on Vale. Vale oli ta nende jaoks, kes ei võtnud vastutust ega andnud toetust - need olid inimesed, kes mõistsid hukka ja jätsid enda hulgast välja - need olid inimesed, kes vältisid enese jaoks ebameeldivat, hirmutavat ja valet - need olid inimesed, kelle poolt antud informatsioon oli vildakas ja puudulik - need olid inimesed, kes jätsid andmata teadmised, mis oleksid näidanud kätte põhjuse ja toonud välja tegelikkuse - kasutusele võetud lahendus oli millegi kindla tagajärg - põhjus, mis tõi kaasa lahenduse, oli lapsele osaks saavas/ lapsega seonduvas - sageli just nendes samades inimestes, kes teda hukka mõistsid ja Valeks nimetasid.
Millestki sõltuvuses olev inimene soovib vabadust ja rahu - olla õige ja puhas - olla olemas ilma, et teda valeks saaks nimetada ja säiliks võimalus teda valena nähtavaks teha. Leidmata üles või tunnistamata tõeks, kasutusel oleva lahenduse põhjust, on inimene sõltuv oma lahendusest - on sõltuv sellest abiventiilist, mille lahendus talle annab.
Sageli toob suure(ma)ks kasvamine ja osaks saav tähelepanu kaasa sõltuvuse vahetuse - üsna sageli asendub üks asendus teisega - sellega, mis on aktsepteeritum ja kätte saadavam. Kasutusele võetakse suits, alkohol, magus, söömine, sport, töö, seks, adrenaliini andvad väljakutsed, sõnad, asjad, mõtted, keha hoiak, liigutused, rolli nimed jne.
Asendus ei muuda tegelikkust - tuleb tagasi lahenduse algusesse minna ja vaadata otsa sellele, mida möödunus vajati ning võtta ise ennast kuulda - lahenduse, kui tagajärjega, seonduv informatsioon tuleb avalikuks teha - tuleb võtta tõese ja reaalsena vastu see teadmine, mis oli põhjus.
See on kasvamise protsess - alguse ehmatus, abitus, hirm tähendavad haavatavust ja pimedust ning kaotuse kogemust - sellel hetkel tuleb anda endale teadmine, et möödunu on möödas - möödunu ei tähenda olevas enam sama. Tuleb anda endale teadmine, et ollakse hoitud - tuleb anda endale võimalus olla nõrk ja abitu - olla see, kellena ennast ise nähti ja millisena ise kogeti - tuleb nutta ja ise enesel ümbert kinni hoida.
Võib ilmneda vajadus lüüa ennast, rütmiliselt, südame või mõnda muusse piirkonda - võib ilmneda vajadus kõndida, kohta vahetada - võib ilmneda vajadus häälitseda/ häält teha - see on normaalne - rütmiline liigutamine/ löömine, liikumine, häälitsemine avavad suletuse ja vabastavad salvestuse - informatsiooni, mida tõeks ei tunnistatud ja, millega vastavuses olevalt, enesele otsust teoks tegemiseks ei antud.
Siis, kui lapsel ei ole turvatunnet, sest temaga koos olevad/ temaga seotud keskkond ei ole tema jaoks turvaline, siis ta annab endale midagi sellist, milles peitub turvatunne või ta annab endale tegevuse, mis vallandab ärevuse ja pinge - kõik see selleks, et kesta edasi nende inimestega ühes elamist ja olemist, kellega koos olemine tähendab vägivalda.
See tähendab, et laps ei keskendu olemas oleva teema tegelikule lahendusel, vaid olukorra talumisele/ temale osaks saava vähendamisele/ iseendale vajamineva korvamisele. See on põhjus, miks ka suureks kasvanud laps talub vägivalda ega lähe vägivaldsest keskkonnast/ vägivaldsete inimeste juurest ära - selle asemel hoiab ta neist kinni.
Tema lahendus on anda enda abiventiil, mis jätab kõik samaks ja tähendab kõige samasuguse jätkumist ja oma abiventiili(de)st sõltuvuses olemist - selle taga on teadmine, et tema ei saa ega suuda keskkonda/ inimesi muuta - tema, kas peab taluma või peab ära minema.
Laps ise ei suuda ennast lahutada sellest ja Ei öelda sellele, mida korvata ei ole võimalik - ära minemine tähendab, et tema jätab ise ennast endale vajaminevast ilma. Teadmine, mida ta, lapsena, tõeks ei saanud tunnistada - vägivaldne inimene/ keskkond tema pärast ei muutu ja temale järgi ei tule - teda ei ole vaja - tema on see, kellel on teist/ teisi vaja.
Marianne
30.05.2025.a