Siis,
kui ollakse mõistnud vägivalla olemust ja vägivald on tehtud
endale nähtavaks, siis on inimene alustanud teekonda, vägivaldsest
keskkonnast välja. Inimene ei pea vägivalda enam normaalseks, vaid
reaalseks, seal ja siis, kus ja kui inimesed ei oska/ ei taha/ ei
vali ilma selleta toime tulla.
Inimene
ei saa vägivalda Maailma seest ära kaotada, kuid ta saab ise seda
enam mitte valida ja tema saab vägivalla nähtavaks teha siis, kui
tema suhtes seda kasutatakse või temaga koos olija seda kasutab – siis nimetab
inimene selle õige nimega ja ütleb sellele Ei – Mina ei nõustu,
Mina ei vaiki, Mina ei toeta.
On
nii inimlik, et see inimene, kes on alustanud muutust ja teostab
seda, soovib/ loodab/ ootab, et tema möödunust ja olevikust ei
saaks ära lõpetatud minevikku. Inimene soovib/ loodab/ ootab, et
teda ümbritsev, temaga koos olev, kasvab koos temaga – mitte ei
jää väikseks ja kitsaks nagu lapse aja riided ja jalanõud, mis tuleb
seljataha jätta.
Selle
jaoks, et see nii ei läheks, on inimene valmis enesega olevat/
olijaid toetama ja sinna/ neile teadmisi jagama – inimest,
inimesena kohtama – Mina näen ja tean, tea ja näe Sina ka –
võta sama informatsioon kasutusele, vaata enese mustrid ja uskumused
üle, näe vägivalda ning tee elutervel ja mitteelutervel elamisel
vahet.
Vägivaldses
keskkonnas kasvanud laps on elanud tähelepanu muutuse ja vahelduvuse
mõju all. Ta on tähelepanust sõltuvuses ja endiselt elamas selle
vajaduses. See tähendab, et tema vajab õiget tähelepanu ja väldib
valet tähelepanu. Õige on see, mis kohtleb teda soojalt ja hoidvalt
ega tee temale liiga ega sunni teda endast taganema. Vale tähelepanu
on see, mis toob temas nähtavale Mina, kellena olles on teda õigus
kohelda vägivaldselt ja vähendavalt.
Seega,
inimese tähelepanu, inimesele, mõjub sõltlasele tema vajadusi
toitvalt ja teda nähtavaks tegevalt – see olen Mina, Mind nähakse,
Mina saan olemas olla. See on rahu ja vabadus ja kergendus – vead
ei ole enam vead, tehtul ja valikutel ei ole enam sama kaalu –
inimese süü ja paine koormat on kergendatud – tal on õigus
olemas olla, sellisena nagu tema on.
Inimese
tähelepanu, inimesele, ei ole vähendav kogemus – see on inimese
eneseteadlikkust tõstev võimalus ja temas enama nägemine –
inimene on tähtis ja on oluline. See on sel moel nagu ei kunagi
varem või siis harvadel kordadel aset leidnu. Kuid igatahes on see,
midagi sellist, mille inimene võtab vastu ja tahab endale hoida –
inimene, kes on elanud vägivaldses keskkonnas, teab seda moodust,
kuidas tema saab seda teha – inimene võtab kasutusele
manipulatsiooni.
See
inimene, kes ise ei otsi ega ise ei taha, ei ole astunud muutuste
teekonnale – tema jaoks on vägivald endiselt normaalne – haiget
tegev ja vähendav küll, kuid see on tavaline – inimene on
harjunud sellega. Inimene ise kasutab vägivaldseid ja vähendavaid
lahendusi – ta ei tea/ ei oska/ ei vali teisi – tema jätkab nii
nagu on tavaline. Inimene ei taha muuta keskkonda, inimene ei taha
kaotada senist - kellegi olulise tähelepanu/ privileege/ vajaduste
täidetust – need on temale olulisemad ja seega ta ei ole nõus
välja kasvama ega senist lõpetama.
Inimene,
kellele saab osaks teda toetav tähelepanu, ei ütle ausalt, et -
Mina jään enese juurde ja Mina ei vali Sinu teed. Selle asemel
inimene naudib temale osaks saavat tähelepanu ja peesitab selle
paistel. Ta hoiab üleval kulisse, et toetus jätkuks ja energia
tasand kestaks. Jah – tema petab ja valetab – tema ei tee samme,
ta ei kohtu inimesega – tema võtab sellest kogemusest selle, mis
ja kuidas on temale vajalik – teine on vahend selle saamiseks.
Manipuleeriva
inimese tegevus tuleb välja – see saab avalikuks siis, kui teda
toetanu jääb seisma, vait ja vaatab kogu loole otsa – kus ja milles astus
ja väljendus tema ise – kus ja milles astus ja väljendus teine. Kes, milles ja millal hoidis ühist ruumi turvalise kohana. Kes, milles ja millal võttis oma sammude eest vastutuse.
Siis
on valu ja kurbuse koht, sügav väsimus ja pettuse läbi nägemine –
teise sammud jäävad puudu – teist ei ole kõrval ega mõistmas ega sama tegemas –
teine näitles - teine ütles sõnu, mida temalt oodati – teine
tegi liigutusi, mis markeerisid oodatut – teine tegi tagant
tõugatuna ja ette öelduna, kuid ei ise valinuna – tema ei olnud
võtnud informatsiooni omaks ega hakanud seda kasutama – tema tegi
sunnitult - tegi seni, kuni see oli vajalik ja võimalik, et saada
vajamineva tähelepanu osaliseks.
Siis,
kui sellele juhiti tähelepanu – siis sai inimene vihaseks –
muutus ründavaks ja vähendavaks – tema ei ole VEEL mõistnud ega
aru saanud – tema ju tegi ja oli, mida oodati – tema ei saa,
midagi teisiti teha – miks teine nüüd Ohvrina käitub – miks
teine tähtsam olla tahab – mis mõttes teine enam ei aita – tema ju ei olnud aru saanud, millest jutt käis –teine peab teda õpetama ja temaga arvestama - tema tegi surve alusel –
teda kasutati ära. Jne.
Muutunud
tähelepanu vajutas sõltlase käima – too tahtis enesele vajalikku
tagasi ja ta proovis seda saavutada, enese kasutuses olevate
meetodidega. Loomulikult ta ei tunnistanud enese tegu ega valikuid –
ta ju oli neid varjanud ega olnud neist rääkinud – seega ei olnud
neid olemas ega teisel õigust neist rääkida. Ja, kui tema oligi
teinud ja oligi olnud, mis siis – temal oli selleks põhjus ja
õigus olemas – see oli teine.
Inimene,
kes ei talu tähelepanu enesele, kui inimesele – ei võta enesele
antavat informatsiooni vastu – ta ei ole inimesena, inimeste
tasandil – temal on rolli teadlikkus. Aus tagasiside, tema valikute
ja väljenduste kohta, kohtab erinevate rolliMinade plejaadi –
agressiivset ja survestavat proovimist, et kas teine haakub ja võtab
mängu vastu – kas jätkab vägivaldses ja vähendavas Maailmas
olemist ja teise vajaduste täitmist.
Loomulikult
käivad siia juurde ka – valeks nimetamine, välja jätmisega
ähvardamine, maha tegemine, vähendamine – enese Mina tõstmiseks
ja tõestamiseks vajalik tegevus ning vaimse eneserahulduse saamine.
Kõik see näitab, et inimene ei ole astunud välja ega edasi, vaid
on kasutanud ära seda, mida temale võimaldati.
Mina
– üksinda/ Mina - teisega koos. On harjumus olla teisega, on
turvaline olla teisega – Maailma ja Mina pilt, mida ei osata ega
saada, hetkega, teiseks muuta – ise ennast ei saa ju välja
vahetada – uuel moel nägeva ja kogeva iseendani tuleb kasvada –
samm, sammu haaval.
Enese
leina tuleb tõesena tunnistada, enese kaotus tuleb vastu võtta –
Mina enam ei ole ja seega Minul enam ei ole ja Mina enam ei saa –
Mina ei kuulu sinna, kus varem olin – Mina ei saa tagasi muutuda –
möödunu kogemused on alles, kuid möödunud aja Mind enam mitte.
See
tähendab uusi ja teist moodi teid, uusi ja teist moodi kogemusi,
uusi ja teist moodi valikuid – seda sellelt tasapinnalt, kuhu olen
praeguseks jõudnud ja millisena Maailma näen ja teadvustan.
Võit,
enese harjumuste üle, toob kaasa nukruse ja ajas lahtuva valu – see on
normaalne asjade käik – tervenemine ja mõistmine – iga inimene
valib enese tee ja sammud – inimene ei saa astuda sellel teel, mida
tema ise ei ole endale valinud – Mina ei olnud preemia, et teine
saab Minuga olla – Mina näitasin teisele võimalusi, mida tema on
võimeline valima – seda siis, kui tema ise valib samme astuda –
teine tegi oma valiku ja see on tema õigus.
Inimene
viibib infoga täidetud ruumis – siis, kui vaikivad sõnad ja
vaibub aktiivne füüsiline väljendus, kuid füüsilised kehad on
endiselt samas ja suhtlemas, siis ei kao informatsioon ära –
lihtsalt selle edastuse sagedus ja viis muutub – see on varjatum,
salajasem, kuid seda ausam – see on tajutav sellel tasemel, millel
ei saa valetada.
Laps
sünnib ja kasvab infoga täidetud ruumi(s) – oluline, sellest, on
see, mis on tema endaga seotud – tema olemas olemine ja tema
tähendus – millised tunded, teda ümbritsevas, temaga seonduvalt
kaasnevad - see kirjeldab lapsele, kuidas temasse suhtutakse, mida
tema tähendab. Tunded on selle informatsiooni väljendus, mida
inimesed varjavad/ tõlgendada ei oska/ ei taha ja seega nähtamatuks
peavad.
On
olemas lapsi, kelle puhul ei rõõmusta keegi – laps ei too kaasa,
midagi head – tema tulek on muutus, mida vastustatakse – tema
tulekuga kaasneb informatsioon, mis ei ole vanale energiale söödav
– suguvõsade vaimne tase ei ole seal maal, et mõista – ka sel
moel saab, ka sel moel on võimalik - ka selline laps on võimalik – see ja nii on normaalne –
see ja nii on Meile õige, sest just nii sai üks, Meie seast, olema - sest sellisena on üks, Meie seast, olemas.
Vana
meele laadiga suguvõsa jaoks on lapse tuleku viis, ja sellega
kaasnev, olulisem, kui see mille jaoks see vajalik oli. Valel moel
sündinud lapse puhul/valel kujul-vale naha värviga oleva lapse puhul/ vale tervisega lapse puhul - kõlab nende otsus – parem on see, kui seda
last ei ole, kui see, et ta on olemas - siis ei ole nähtav see, kuidas
ta sündis, millisena tema olemas on.
Laps,
keda ei taheta ja kellele ei ole olevate süsteemis kohta – ei ole
seda, kes teda vastu võtaks – see laps kohtab haigutavat tühjust
– ei ole kedagi, kes oleks teda toetamas, juhatamas – ei ole
inimest, kes tähistaks uue inimese olema saamist - on ainult laps
ise ja suur Maailm – laps peab ise ja üksinda valima ja looma
enese tee. Peab ise leidma selle koha, kus temal on olemas eluks
vajalik – ühendus tema möödunuga – temale kuuluvaga – enese
kauge algusega.
Väikene
laps ei saa ega taha ära minna – tema on seal, kuhu tema sündis.
Seega saab tema osaks kõik see, mis ja kuidas on, tema puhul, selles
keskkonnas olemas, kasutusel, võimalik – laps elab ja on teda
ümbritsevatega koos - ühiselt loodud, ühiselt alles hoitud, ühisel
energia väljal.
Tema
puhul tähendab see seda, et teisega, kellega laps on sama, ei ole
sama moel, teisega on erinev – vahe on näha, eraldus on näha ja
tunda. Last kohtleva inimese sees on info, läbi mille, tema last
näeb ja teab. Mitte, et laps oleks ja teeks, vaid seda kindlat last nähakse/ vahendatakse/ kirjeldatakse/ koheldakse,
teatud tunde alusel – vastikus, põlgus, häbi, viha, ükskõiksus.
Vaatava
inimese tundeinfo on tema enda ja tema endaga seonduva kohta käiv.
Siis, kui too inimene vaatab last, siis ei näe ta last – see seal
ei ole see laps, vaid vana energiat vastustav ja muutev miski – see
on miski, mis näitab informatsiooni, mida ei olda võimelised ära
sööma – vahel ei suudeta selle olemas olemistki taluda – seega
ei taluta ka seda last.
Selles
ajas, kus inimesed valivad, kellega koos oma teel kõndida – tuleb
eriti teravalt esile info kogumise, vastu võtmise, töötlemise,
edastamise erinevused – suguvõsade pärand ja inimesena kasvamise
maa.
Siis
oleks mõistlik teha analüüs ja arvestada kokku kogutud
informatsiooni töötlemise tulemusega, kuid inimene ei tee oma elu
lihtsamaks – ta mõtleb kuu ja tähed välja ja otsustab tahtele,
hirmudele, hormoonidele, mingile/ kellegi survele järele anda ja ühise teega algust
teha – ühise energia välja loomisega algust teha.
Kahe
inimese poolt loodud väli ei ripu kusagil eraldi – see on ühe
suure energia välja sisse kirjutatud fail – ümbritsev väli on
selles tuntav ja nähtav – inimesed ise valivad, mille nad, ennast
ümbritsevast, kasutusele võtavad ja nähtavaks teevad – selle
informatsiooniga täidavad nad enese poolt loodud ja hoitava ruumi.
Eluterve
ja turvaline on see infoga täidetud ruum, milles ei ole peidetut ja
avalikku, vaid on üks, tõene ja aus informatsioon. Ebaterve ja
turvatundeta on see infoga täidetud ruum, milles on olemas peidetud
osa ja on olemas tuunitud avalikkus – välises olev ei pruugi ja
sageli ei olegi aus ega tõene, vaid moonutatud ja kitsendatud.
Vägivalda
kasutav on see keskkond, milles - info edastus/ info tähendus/ info
tõele vastavus/ info kasutamise võimalus/ info kätte saadavus - ei
püsi ühesena. Sellises keskkonnas on olemas teemad – turvalised
ja tuttavad, millest rääkides ja mille kohta sõnumeid vahetades,
inimesed teostavad info edastuse ja vastu võtmise takistusteta ja,
mille kohta käiv ruum täidetakse laiendatud teadmiste hulgaga ning
samas kinnitavad nad oma sõnad tegudega üle - seega on, seal ja
selles, selge, et mis ja kuidas on olemas, miks ja kuidas tehakse.
Kuid
siis, selle laia ruumi järel, tuleb koht, kus info on suletud/
piiratud/ tingimustega. Selles ruumis puudub samasugune vabadus,
voolavus, avarus, ruumi täitmise võimalus. Võib oodata ja saab
küsida, kuid infot ei anta juurde - vaikitakse või siis, kui seda
tehakse, siis agressiivselt ja vastu tahtsi või siis, kui seda
jagatakse, siis saab selguda, et see oli vale – teod ei kinnita üle
või ka teod petavad – see tuleb välja kohtades, kus tegelikkus
pressib sisse ja inimene tajub energeetilisel tasandil.
Lisaks
sellele, vaba suhtluse ja avatud informatsiooniga täidetud laia
ruumi järel, tulevad kohad, kus nähtavaks tehtud info ei ole
kasutuseks kõlblik – omal moel antakse informatsiooni küllaga,
kuid tehakse seda ühe poolselt/ ühinenute kambaga, kuid see info on
kindla suuna ja sisuga – see vähendab, survestab, moonutab,
takistab – see ei aita luua enamat – selle sees peab enesele
olulise eest võitlema/ maksma, selle eest tuleb ise ennast kaitsta.
On
vägivaldsele keskkonnale iseloomulik, et laiad ja kitsad ja
moonutavad ruumid vahelduvad, sageli ette hoiatamata, kuid, pikemat
aega selles viibides, juba ka ette arvatult. On loomulik, et
sellises, vahelduvate piiride ja vahelduvat kohtlemist pakkuvas,
keskkonnas olija tahab ja vajab vaba, voolava, laia, avatud infoga
ruumi, sest selles saab ta olla turvaliselt - erinevate tajudega
tunnetetav ja aktiivselt väljendatu ja hetkes rääkimata jääv püsib samana.
Kitsa
ja moonutatud infoga täidetud ruum ei jää tühjaks, kuigi seda ei
täideta samal moel nagu laiemalt avardatud ruumi – seda rohkem
räägib seal tajutav ja see selle sisu on sageli õudsam, kui
pealispinnal välja räägitav ja näidatav. Ühine energia väli
vahendab, väljal viibijatele, sealses oleva – seda ei pea kuulma
ega nägema – see on lihtsalt teadmine – et, mis ja kuidas on
olemas.
Huvitaval
kombel on inimesed pimedad – nad on ise ennast pimedaks teinud –
nad arvavad/ usuvad/ loodavad/ tahavad, et nende tegelikkus jääb
varju - seega nad eitavad seda, nad keelduvad/ keelavad sellest
rääkimise. Justkui see kaotaks ära ja muudaks olematuks selle, mis
on nähtavalt ja tajutavalt olemas.
Tajudega
kogutud informatsioon on persona non grata – siis, kui ei ole veel
välja öeldud, siis ei ole mõeldud – siis, kui ei ole veel
tehtud, siis ei ole olemas – siis, kui ei ole täpselt ja selgelt
sõnastatud, siis on see varjatud - siis, kui on tehtud, siis ei olnud see sel moel mõeldud - siis, kui oligi kõik õige, siis oli see vajalik/ õigusega/ põhjusega. Seega ei ole õigust ega põhjust
rääkida sellest, mida ei ole, avalikult, avalikuks tehtud või ei olnud seda sellisena või oli olema saanud moel.
Kitsama
ja moonutatud info ruumis teada saadu edastamine – sellele
tähelepanu juhtimine - tähendab pasiivselt/ avatult teostatud
vägivalla esile kutsumist – reageeritakse sõnumi toojale nii nagu
tema oleks vale olnud ja valesti teinud.
Inimene,
kes on keeldunud varjatut välja ütlemast, selle olemas olemise üles
tunnistamisest – on ju vaikinud, on ju muutnud ja on katnud ega ole
avanud ennast – seega on alatu tema kohta rääkida seda, mis teda
halvast küljest näitab – tema ei ole ju seda avalikuks teinud.
Vaimse
piiratusega inimene paneb rõhu sõnumi tooja isikule, tema poolt
öeldule ja tehtule – kui inimese kohta räägitakse seda, mida
tema on varjanud/ vältinud/ teisiti nimetanud – siis on see tema
süüdistamine, selles, mida ja kuidas tema ei ole teinud – siis on
see tema mustamine, selle eest, kuidas tema ei ole olnud.
Mis
siis, et selle sama inimese tegusid/ valikuid/ väljendusi saatis ja
suunas just nimelt seesama informatsioon, mida varjati, muudeti,
teiseks nimetati – just seesama informatsioon tõi kaasa vägivalla
kasutamise ja vähendamise teostamise – ajal, mil ühine tähendas
kitsa ja moonutatud informatsiooniga välja.
Vägivaldses
keskkonnas kasutusel oleval infol põhinevate konfliktide taga on,
kellegi eluline vajadus ja, kellelegi oluline põhjus, tuua välja
see, millest vaikitakse ja mida moonutatakse – oluline on juhtida
tähelepanu sellele, mida infoga täidetud ruumi kitsendav ja
moonutav inimene teeb ja mida see, kellelegi teisele/ ühisele, kaasa
toob.
Konflikt
tähendab, et teema avajat ei tervitata rahus – agressiivne
tähelepanu pööratakse vastu selle poolt, kes keeldub, ühises aset
leidvas, enese osale otsa vaatamast/ arutamast seda, miks ja mida
tema moonutab ning miks ja millest tema vaikib.
Vaikija
ja moonutaja jätab varju selle, mis on tema tegelik eesmärk –
enese mäng, enese reeglite alusel. Põhjuseks see, et inimene ei
mõista ühise välja olemas olemist – tema on teinud sellest enese
oma, pannud piirid ja seadnud paika reeglid, kuidas ja mil moel
temaga ollakse/ temale võimalik on/ temale võimaldatakse.
See
tähendab, et tema saab vastu enam, kui annab – see tähendab, et
ta kasutab seda, millest saab osa, enese huvides – ta varjab oma
tegelikkust, sest kui see tuleks avalikult nähtavale, siis teda ei
valitaks, temaga koos ei oldaks, temaga käitutaks teist moodi –
tema ei saaks teise energiale ligi.
Tema
ei taha olla teisega koos, kui inimesega – ta kasutab teist, kui
vahendit – teine on tema mugavuse tagaja. Teine on, kui Vanem, kes
annab lapsele selle, mis too tahab, kes hoiab lapsest eemal teemad ja
asjad, millega too ei taha tegeleda – need on lapsele liiga rasked/
liiga mõistetamatud/ need ei ole eakohased – lapsel lastakse olla
laps, kes ei võta vastutust enese poolt tehtud sammude eest –
varjus püsiv jätab eesmärgi varju, kuid tegelikkuses teevad selle
nähtavaks teod, valikud, väljendused, jalajäljed – need ei jäta
kahtlust ega hoia saladuses.
Kahe
inimese vaheline ühendus on turvaline siis, kui ühine/ ühiselt
hoitav info ruum on kogu aeg avar, voolav, aus, ühtne – siis ei
ole läheduse/ üksinduse vaheldumist – külmuse ja kuuma
sisse-välja lülitumist.
Vastasel
juhul on pidev ärevuse seisund ja pinge maanduse vajadus – iga
kitsas ja moonutatud ruum lõhub ühes olemise, sest see toob välja
varjus püsiva, teiseks tehtu. Informatsioonid on ühildamatud –
inimene hoiab ja armastab – inimene vihkab, kadestab, põlgab.
Kuidas
saab informatsioon olla nii erinev ja vastandlik – milles seisneb
tõde. Tõde on see, mis püsib varjus ja on avalikkuses moonutatuna
– see paistab välja, see paiskub välja – see kõrvetab, lööb,
hülgab – seda ei saa eirata – see annab täpselt teada, kuidas
üks inimese teise suhtub, mida temast mõtleb, kelleks teda peab,
kellena teda kasutab.
Tegemist on rollide segadusega - inimene, kes kasutab - enesega koos olijaga suhtlemiseks ja enese väljendamiseks ja enesele vajamineva andmiseks/ tagamiseks/ saamiseks - laiu, kitsaid ja muutuva informatsiooniga ruume - on inimene, kes ei ole kõiges veel täis kasvanud.
Ta vaheldub suure inimese ja x vanuses laste tasandite vahel. Seal, kus ta on suur, seal ta püsib suure tasandil. Seal, kus tema kasvamine on pooleli jäänud, seal ta on laps, kelle partneriks on Vanem või teine laps.
See Mina vahelduvus tagab infoga seonduvad konfliktid ja erineva suhtumise oma kaaslasesse/ lähedasse.
Mida suurem on inimese Mina teadlikus, endast, lapse tasandil ja tema peamised Minapildid pärit lapseks olemise ajast - seda tõenäosem on, et suur inimene on suure aja inimsuhtes paaris Vanema rollis olijaga - täis kasvamata inimene viib suhte raskused lapse tasandile ja käitub samal moel ning suhtub suure aja Vanemasse lapsena - enese Mina tõestava, vabastava, vajaduste täidetust ootava/ vajava Lapsena.
See on põhjus, miks inimese suhtumine ja käitumine muutub - välja paistab ja paiskub inimese teadlikkus iseendast ja oma kaaslasest/ lähedasest - miks tegelikult koos ollakse - mida koos olemine tegelikult tähendab - millisel arengu astmel on suur Laps ja millisel arengu astmel on kahe vaheline suhe.
Sageli on suhtes koos kaks tasandeid vahetavat inimest. Sageli on suhtes koos kaks last, kuid nende teadlikkus, endast, on erinev - üks võtab vastutuse teise inimese käitumise eest - üks on Vanema rolli täitev laps, kes on süüdi teisega toimuvas - teine on Laps, kes annab teada, lapse aja lahendusi/ väljendusi kasutades - kuidas temaga käituma peab ja, et tema vajadused on esimesel kohal.
See tähendab, et jätkub lapseks olemise aeg ja suurte inimeste suhe on, väliselt ja vormiliselt, suurte inimeste rollide suhe, kuid tegelikkuses liivakast - see tähendab, et kaaslasega ollakse koos, kui Vanemaga, kellega küll seksitakse ja jagatakse argipäeva, kuid ei vastuta ühiselt loodu vaimse taseme eest ega olda, kõiges ja kõikjal, suure aja partneriks.
See väljendub mõistmatusena, vägivallana, hülgamisena, kadedusena, mossitamisena, vaikimisena, karjumisena, manipuleerimisena, kaaslase petmisena, jne.
Vägivaldse
keskkonna fenomen on see, et inimene ise õpib eirama tegelikkust ja
kasutama temale kasutada antut, mis peaks kummutama temale osaks
saanu ja selle ära seletama – tema ise on endale osaks saava
põhjustaja – tema on olnud vale, valel moel, valet rääkinud,
ülekohut teinud, teist käituma/ väljenduma sundinud – tema ise
vastutab temale endale osaks saava eest.
Tüüpiline
manipulatsiooniga teostatud tulemus on Laps, kellel on liited –
Hea, Päästja, Tubli, Nähtamatu, Kuulekas, jne. Kuid ka - Tänamatu,
Häbi, Värdjas, Vale, Üleliigne jne. Iga nimetus on nimeline
energia, millisena laps on õppinud ennast looma – seda selleks, et
temaga ühisel väljal olev saaks endale enese rolliMina tõestuse ja
enesele väljenduse võimaluse – laps on tõestaja, prügikast,
tähelepanu andja, energia võimaldaja.
Inimese
nõrkus on see, et ta ei suuda lõpuni enese tundlikkust ära kaotada - ta on väljal ja ta on väljal oleva informatsiooniga üks – see fakt toob kaasa alateadvusesse koguneva informatsiooni hulga
suurenemise, mis mõjutab inimest, alateadlikult reageerima ja
väljenduma, kuid ka enese hävituse mõtteid ja tegusid katsetama/
ellu viima.
Inimesel
on väga raske enese sisse kogunenu jälile saada ja enesega toimuvat
mõista – seega jääb ta vägivaldsesse keskkonda/ suhtesse kinni
– ta annab ise endale info, tema ise loob olema info, mis näitab
talle, et temal on olemas see, mida ja kuidas temal ei ole – mis
näitab, et temaga seonduvas ei ole olemas seda, mis selles on.
See
on harjumus – väga pikka aega kasutusel olnud harjumus. Inimene on
enese käitumise mustrist sõltuvuses - tal ei ole harjumust enese
mõtete suunda teisale keerata – tal ei ole harjumust, et ise,
ühtsena seista – ise enda infoga täidetud ruumi ja enese energiat
ühtsena hoida.
Mitte
teine ega teise teod ja valikud, vaid inimene ise on see, kes on
elanud ja toimetanud kahes erinevas info väljas – tunnistanud ühte
ja vältinud teist, loonud ühte ja kustutanud teist, kasutanud ühte
ja ülekirjutanud teist.
On
selge, et selle tegevus algus oli enese kaitse ja püüd ära
seletada enesele osaks saavat, kuid ka vägivald ja manipulatsioon –
ühises ruumis kasutuses olnud informatsiooni kasutama sundimine.
Last ümbritsev ja temaga seotud olija ei näidanud ega tunnistanud
varju jäetava ja teiseks muudetava informatsiooni olemas olemist ja
tõesust – laps, üksinda, ei suutnud ega osanud elada enese tõe järgi, kui
seda tõde ei näinud mitte keegi olemas olevat ja laps sai karistada, kui ta oma "välja mõeldistest ja fantaasiatest" rääkis - laps oli puudega, aju loputuse osaliseks saanu - temal oli, midagi viga - laps ise ei oleks sel moel rääkinud ega osutanud - laps, rääkides sellest, mida ja kuidas tema nägi ja teadis, ei olnud laps - ta oli keegi teine.
On teadliku inimese, enese kasvatusest lähtuv, tee ja töö - kohtudes kitsendatud ja moonutatud info ruumiga - mitte hakata eneses põhjust otsima, mitte hakata juurde kirjutama, teisele vastav olema, olemas olevat ja osaks saavat teisiti nimetama, vähendama, teist õigustama.
Oluline on olla teadlik - Mina ei ole teisega üks ega sama - Mina olen teisest eraldi - teise sõnad, teod, väljendused, informatsioon ei tähenda Mind - need kuuluvad teise inimese juurde.
Teise inimese informatsioon saab olla, Minu omast, erinev ja see on okey - see saab häirida ja segada, kuid see saab olemas olla - see on x suurus, milles sisalduvaga Mina arvestan - Mina arvestan sellega, mis jääb varjudesse, mida moonutatakse - Mina arvestan teise tegeliku eesmärgi ja tegelike sammudega.
Oluline on sulgeda oma silmad, kõrvad ja vaikida ning tajuda - olla ühendatud ühise info väljaga ja panna enese jalgade alla kindel põhi ning tugevdada enese Mina - Mina, selles keskkonnas - Mina, selle teisega koos - Minu eesmärk - Minu vajadus - Minu väli - Minu piirid - Minu reeglid.
Enese kasv tähendab, et enese välja korrastamine ja tegeliku tõe alusel otsuste tegemine, ei tähenda teisele liiga tegemist ega teisega mitte arvestamist - enese sammud on enesele olulised, et seista iseenda ja ühise välja tões.
On teise asi selle informatsiooniga kohtuda ja sellega toime tulla - teatavaks tehtu ei riku teise isiklikke piire ega vii ühist tasakaalust välja - see saab häiriv olla ja ongi seda siis, kui teine on ise ületanud enese piire ja viinud ühise tasakaalust välja ega taha oma sammude tagajärgede eest vastutust võtta.
Suur inimene ei ole enam laps - teda ei pea säästma, teda ei päästma, kuid teda ei pea ka kasvatama - tema ette saab piirid panna, temale saab tema tegelikest tegudest tõtt rääkida, temale saab osutada tema tegelike sammude tagajärgede vastutuse - on tema enda tee ja töö, mida tema ise selle informatsiooniga peale hakkab. Sellest saab tema vastus, millega Mina arvestan, enese samme seades.
Inimene
on imeline masinavärk – tema ise annab enesele juhiseid, mida ja
kuidas teha, mida ja kuidas tunda ning siis ta täidab enese poolt
ette antut/ ette näidatut.
Enese teadlikkus on see, mis inimest
juhib – see, kui palju tema ise endast teadlik on – miks tema ise
teeb seda, mida tema ise suunab ennast tegema.
Informatsioon
on inimese sammude ja valikute taga ja tõukeks – kelle info,
millises vanuses, millises kohas, mille jaoks. On loogiline, et
inimene kogub ise informatsiooni ja võtab seda, kelleltki teiselt,
vastu – sellest kõigest saab ühine infobaas, mida inimene
kasutab, vastavalt olukorrale ja sisse lülitustele.
On
üsna sage, et erinevad informatsioonid ajavad inimese segadusse –
tema tahaks ühte, kuid ta tunneb kohustust teha teisiti – tema
vajab teatud kindlal moel lahendust, kuid ta jätab selle kõrvale,
kui enesele keelatu – inimene väldib enesele tähtsat, sest ta
teab, et see ei ole tema jaoks.
Inimene
ise tühistab enda, inimene ise keelab endale vajamineva – enesele
selja keeramise põhjuseks on kellegi teise/ mingi muu informatsioon,
mille järgimine on tähtsamaks tehtud, kui ise enese kuulamine ja
enesega arvestamine, mis justkui peaks olema esimesel kohal.
Inimest,
kui kompassi, segadusse ajav ülesanne – Mina olen – seega Mina
pean. Mina pean leidma ja looma enese sees tunded, mis jätavad
kõrvale enese osaks saava negatiivsuse ja vägivalla. Mina pean
tundma, kellegi teise vastu tundeid ja neid välja näitama, ilma, et
Mina arvestaksin kogu informatsiooniga – kuna Mina olen – siis
Mina pean.
Inimese
last õpetakse, käituma, rollidele toetudes – Sina oled/ teine on
– Sina tunned tema vastu/ tema tunneb Sinu vastu – Sina käitud
nii/ tema käitub Sinuga nii. Selle informatsiooni sees on - käsk,
sundus, lubadus, tõotus, ootus – Mina olen, teine on = Mina pean. Mina olen, teine on = teine peab. Mina olen, teine on = Minule saab
olema see, mida teine, rollina, tunneb Minu vastu.
Seda
isegi siis, kui ei ole ega saa kogeda – inimene ikka ootab – tema
kannatab ja tema ootab. Mingi huvitava ime näol ka näeb, et temal
on olemas see, mida ja kuidas temal ei ole. See toob kaasa
rahulolematuse, kätte saada tahtmise, süüdlase otsimise, abi
vajaduse – need on kindluse ja turvatunde vajadusest kantud soovid,
mida hoiab alles inimese kasutuses oleva tõese info vastustamine.
Järjepideva
õpetuse tulemus väljendub inimese sees oleva alateadliku surve näol
- Mina olen – Mina pean – see tähendab, et inimese sees on
ülesanne – temal tuleb olla Mina = olla vastav oma rolli nimele ja
sellega seonduv. Seda isegi siis, kui teine ei vasta oma rolli nimele
– ei ole armastust, ei ole hoolimist – on vägivald,
manipulatsioon, hülgamine, vaikus, jne.
See
tähendab, et inimene lülitub, automaatselt käituma, endale antud
juhiste järgi. See tähendab, et inimene ei peatu, ei kogu
informatsiooni, ei vaata tervikut, ei analüüsi osaks saavat –
tema teab, kuidas tema peab olema ja väljenduma – millisele
teisele peab tema vastama, seda isegi siis, kui teine, ise, tolle
teise kanda olevalt rollilt oodatud kujul käitumas/ valimas/
väljendumas ei ole.
Inimese
sisemine kompass tähendab muutuvat keskust – inimest juhib tema
mingi Mina teadlikkuse tase. Selle Mina kasvufaas, arengu lugu,
väärtushinnangud, põhi mõtted, eesmärgid, vajadused. Inimese
poolt valitus on näha, milles seisneb selle Mina põhi, milliseid
lahendusi tema kasutab, milliseid väljendusi valib, millisel moel
oskab/ tahab/ valib tasakaalu hoida.
Inimest tähistavad erinevad Minad ja need kõik ei tähenda oleva aja
suurust ja teadlikkust. On sage, et, mingites olukordades, inimene
vahetub ümber – ta hakkab teisel moel rääkima, teisi otsuseid
tegema, teistsugusena käituma, midagi muud muutub temale
olulisemaks, kui hetk tagasi olnu - see tähendab, et inimese
juhtimiskeskuses on koha sisse võtnud tema teine Mina – eelnev jäi
tahaplaanile.
Inimene,
suureks kasvanuna, vahetudes välja – vahetades seda Mina, kes
otsuseid teeb – on vaimselt häiritud – ta elab ja toimetab,
endiselt, tema oleva aja elus, kuid tema oskused ja lahendused ja
väljendused on mingi x vanuses lapse omad – see tähendab, et
puudu jääb sisemisest rahust, informatsiooni töötluse võimest,
eneseteadlikkusest – inimene ei ole oleva aja enese jaoks parim –
ta püüab olla parim, selle lapsena, selle lapse jaoks, kes ta oli.
On
sage, et inimesed on iseenda poolt kaevatud lõksus. Inimene võtab -
teda ümbritseva keskkonna survel ja enese vajadusest lähtuvalt –
teda ümbritsevas olevate inimeste kasutuses ja keskkonnas käibel
oleva infobaasi kasutusele, ilma, et tema ise oleks selle sisu paika
pannud.
See
tähendab, et inimene ei ole kogu enese kasutuses olevat
informatsiooni ise järele proovinud ega selle tõepärasuses ise
veendunud – ta on info üle võtnud ilma filtriteta. Tema teekond,
inimesena, annab talle võimalused - tema kasutusse antud/ temale
peale sunnitud/ tema enda poolt mõistetu ülekontrollimiseks.
Senikaua,
kuni inimene kasutab ega vaidlusta või kasutab, kuigi kahtleb teada
olevas/ kuigi juba teab teisiti – senikaua jätkab ta vana
infobaasi kasutamist – mis tagab selle, et tema kordab vanu
mustreid ja kasutab vanu uskumusi – tema kannab möödunut edasi –
tema teeb selle elavaks ja võimalikuks.
See
tähendab, et inimene ei lähtu elutervest mõistmisest, vaid tema
ise sunnib ennast jääma/ olema sinna ja taluma seda, kus ja kuidas
ei ole temal hea olla. See tähendab, et tema ise sunnib ennast looma
– vajalike tunnete tundmiseks – infot. See tähendab, et tema ise
sunnib ennast kaotama ära seda informatsiooni, mis teda, õigel moel
tundmast, takistab.
See
tähendab, et kestavad inimsuhted, mis on täis vägivalda ja
vähendamist. Inimene ise sunnib ennast edasi olema, teist armastama,
teises leidma seda, mis on hea ja ilus, et see tunnistaks tolle teise
enesele õigeks ja omaks.
Kuid
see miski, mis leidub, ei korva ega muuda ära seda, mis ja mida on
veel. Kogedes ise ja nähes pealt, mis ja kuidas saab enesele/
kellelegi teisele osaks, on see selge teadmine – käitumine kordub,
see saab ka Minu osaks – teine kasutab, sest teine on võimeline.
Mina ei tee imet, Minu olemas olemine ei tee imet – Mina ei muuda
teist ära ega võlu teda teiseks.
Täis
kasvanud inimene mõistab enese vastutust – tema on see, kes valib
endale kaaslase/ ümbruse – tema ise on see, kes kasutab teada
olevat informatsiooni, et teha, enese jaoks, parimad/ vajalikud
otsused.
Täis
kasvanud inimene on see, kes seab, teise inimesega kokku siduva
ühenduse tingimuseks ja põhjaks, ühesugused/ enese kasvamist
toetavad väärtushinnangud ja põhi mõtted. Täis kasvanud inimene
annab endale aru, et enesega ühildamatu tuleb jätta kõrvale ja
välja – enese elu on enese aeg – teist ei ole ega tule.
Täis
kasvamist märkiva sammu tegemine on, vägivaldses keskkonnas
kasvanu/ vägivaldses suhtes olnu jaoks, vaimselt väga raske otsus -
Kuidas Mina võin/ Kuidas Mina saan/ Minul ei ole õigust – Mina
olen Mina = Mina kannan rolli nime – rolli nime, mis on teise
inimesega seotud. Kuidas Mina saan, teisele, sel moel teha = teine ei
nõustu Minu otsusega.
Kahtluse
ja kõhkluse hetkel tuleb selgelt teadvustada – Mina olen inimene –
see on Minu algus, põhi ja teekond. Rollid on võimalused, mida
valida – vastas rollide kandjad on inimesed – Mina ei ole
ühendatud rolliga – Mina olen ühendatud inimesega, kuid Mina ise
valin, kas Ma teen selle ühenduse elavaks – kas Mina ise annan,
teisele inimesele, oma elus koha.
Kahtluse
ja kõhkluse hetk tähendab tunnistamist – Mina olen olnud
informatsiooni poolt mõjutatud – omal moel aju pestud – Minu
kasutuses on olnud õpitud ja harjumuslik mõtlemine ja käitumine –
Mina olen järginud pealt nähtud mustreid – Mina olen üle võtnud
uskumusi, mis on olnud teiste omad – Mina olen kasutanud lahendusi,
mis ei ole olnud Minu omad.
Peamine
on olnud Mina pilt – Mina, mingis kindlas keskkonnas, suhtes, mingi
kindla informatsiooni alusel. Mina olen – järelikult Mina pean
tolle teisega koos olema ja tolle teise vastu selliseid emotsioone
tundma ja väljendama. Mina pean tollele teisele kindlat tähelepanu
pühendama, teatud läheduse andma, kingitusi tegema, temaga hea
olema – kõik see on info, selle kohta, et Mina, rollina, teist
armastan, oluliseks pean = kinnitan tema rolli, kuid ei inimest.
Enese
kohustamine, enesele ülesande andmine, järgnev on juba ajalugu.
Inimene, kes on kogenud vägivalda, vähendamist, halvustamist,
tähelepanu vahelduvust, inimesena toetuseta jätmist – see inimene
sirutub tähelepanu ja puudutuse poole – see on tingrefleks,
lootus, vajadus, usaldus – ilma järel mõtlemata ja ilma
tegelikkust mõistmata/ mõtestamata.
Sõltuvus
tähendab, et inimene on uue annuse vajadusest kantud – temas on
vajamineva korduse ootus, et kogeda möödunus, mis kunagi mööda ei
ole läinud, puudu jäänut – ära võetut, raskesti kätte
saadavat, tingimustega reguleeritut.
See
tähendab, et inimene, suurena, valib sellise suhte/ jääb
sellisesse suhtesse, kus kordub möödunu – temaga käitutakse
samal moel, tema ise käitub samal moel = selle tagab samasuguse
informatsiooni nagu möödunus, kasutamine.
Juhtimiskeskuse
Mina on vahetunud – Mina olen, olemas oleva informatsiooni alusel =
nüüd Minul on, nüüd Mina saan kogeda ja tõeline olla. Vajaminev
hetk ja puudutus on, kui solaariumi lambi all, lõdvestumine – Mina
olen õige olnud, teine vastab Minule, õigel moel = Meie suhe
toimib.
Tegelik
elu, vägivaldses ja vähendavas suhtes, tähendab erinevate Minade
sisse ja välja lülitumist. Tehtud naeratus, manipuleeriv taga mõte
ei ole päris ega jääv – see ei ole tasane tugevus. Sellest ka
sisemine häiritus ja ärevus – kaua kestab, miks ei jää, mida
Mina saan teha/ pean tegema, kuidas saab tagada – selleks, et
oleks, tuleb teha nii, et teine teeks – ise või sunnitult.
Olukorra
kontrollimine – ootus, lootus, hirm, viha, kadedus, häbi, paanika
– kõik see, selle asemel, et mõista – ei ole ehe, ei ole päris,
ei jää, on tingimustega. Mäng tähelepanuga, sõltuvuses hoidmine,
vägivald, vähendamine - eesmärgipärane.
Esimene
samm, koos olemiseks, läheduseks, elu jagamiseks – on tõese
informatsiooni kogumine ja sellega arvestamine - teine inimene ja
tema valikud, alles seejärel läheduse paika panemine ja ühendava
suhte sisu valimine või eraldumine, ühenduse loomata jätmine.
Vägivaldses
keskkonnas kasvanu elutervete lahenduste/ valikute tegemiseks on
oluline teadvustada – Mina olen olnud sõltuvuses asendusest/
aseainetest, kuid need ei ole olnud tõelised ega lahendavad
lahendused – nende abil ei ole saavutanud vajaminevat –
stabiilset, hoidvat, võrdsete suhet.
Ei
ole mõtet paluda inimest – palun hoia Mind/ palun arvesta Minuga –
kui see sama inimene on juba, ja korduvalt, näidanud enese valikud
ette – selle, mida temale tähendan/ millise koha on tema, oma
elus, Minule jätnud/ kellena tema Mind näeb, kohtleb, vahendab.
Ei
ole mõtet seda käitumist vaidlustada – et Haloooo!! miks Sina
teed seda, mida valid teha, kui Mina olen ju Mina ja Sina oled ju
Sina – miks Sina, meie rollidest kinni ei pea – miks Sina,
Minusse, õigel moel ei suhtu!??!?
Inimene,
rollis olles, jääb inimeseks – selle inimese põhi,
väärtushinnangud, mõtted, teadlikkus, eesmärgid, vajadused tulevad nähtavale ja on kasutuses.
Inimene kohtub ja suhtleb inimesega – teadliku ja ka alateadliku
lähenemisega inimene teadvustab rolle ja toetub inimeseks olemisele – teise ja enese rolli täitmise
eetika ja tase.
Siis,
kui on selgeks saanud, kuidas suhtutakse ja mil moel valitakse
väljenduda – et vägivald on normaalsus ja vähendamine lahendus –
siis on mõistlik enese järel uks sulgeda ja, ühes olemisest,
lahkuda, seljataha vaatamata.
Selles sammus saab olla kurbust ja ka
kaotust – ühes oldud aja leina, kuid ka enese aja kasutamise
kurbust – Mina ise võimaldasin, Mina ise valisin enese õppetunni
pikkuse.
Selles
sammus on enesele antud lubadus – Minul on õigus olla rõõmus ja
kogeda vabadust – Mina ei sunni ennast olema suhtes ja kohas, kuhu
olen või saan olla seotud rollidega – Mina valin aluseks inimese
tasandi ja see on kontekst, milles toimetan ja millest lähtun.
Siis,
kui aset on leidnud tühistamine – õige info, õigele inimesele,
õigel hetkel - jäeti vastu võtmata = sellega ei tegeletud, oodatud
ja vaja mineval moel. Selle asemel anti teada – ei ole õige isik
infot edastama/ ei ole õige inimene sellist infot edastama/ ei olda õige isik infot vastu võtma/ info ei ole
õige/ infot ei anta õigel hetkel-õiges vormis/ info teeb ülekohut/ info on
väljamõeldis.
Siis,
kui on aset leidnud tühistamine – siis on sellise käsitlemise
osaliseks saanud inimese vaimne tasapind häiritud – tegelikkus ja
tegelikkus ei sobi kokku – ühes ja samas ajas ja kohas on,
vähemalt, kaks erinevat tegelikkust, mis vastanduvad – need ei loo
ühist teed ega ühist pinda – need ei vaata, loole, ühel moel.
Saab
ka olla, et tühistatud inimesele öeldakse – Mina kuulan ära,
Mina arvestan, Mina tegelikult olen juba arvestanud. Tühistamine
tähendab, et inimene kuuleb ja näeb sõnu, kuid ei näe ega koge
nendega seonduvaid samme – tegelikkus on teine – sõnad ei saa
selles teoks.
Veel
„toredam” on, kui selgelt on näha, et tehakse, järjekindlalt,
vastu pidiselt – tehakse seda sama, ja üha uuesti, miks üldse
informatsioon eluliselt oluliseks muutus. Hoolimata ära kuulamisest
ja vastu öeldust, jätkatakse nii nagu ei oleks midagi öeldudki.
Tegelikkus
- keskkond/ inimene on sõnumi vastu võtnud, selle töödelnud ja
tulemusele jõudnud – tema poolt valitud samm on valitud teatud
kindlale põhi mõttele tuginedes ja teatud kindlaid väärtushinnanguid järgides.
Ja need ei tähenda sama ega täienda pöörduja välja toodut, vaid
need väldivad, sunnivad, suunavad – ühe poolsete ja jäikade reeglite järgi
käituma ja piirides püsima – ei saa enam informatsiooni edastada,
ei ole õigusi/ võimalusi, seninegi keelatakse ära, seni varjudes
püsinu tehakse selgeks ja nähtavaks.
Info
ei muutunud kunagi valeks ega kohatuks ega liiga tegevaks –
lihtsalt kogu lugu keerati teisale – tähelepanu juhti isikule, kes
edastas/ ajale, mil seda tehti/ viisile, kuidas seda öeldi/ sõnade
kogusele/ sisu mõttele/ isikule, kes sõnumi sai jne.
Inimene,
kes on kohanud tühistamist – sai teada, et teda ei kohelda
inimesena, kuid teda saadakse kohelda Inimese, kui rollina – tema
senine rolli lahendus/ ette kujutus sellest/ inimese tasand lükati
ümber – ta sai teada, et tema ei ole teisega võrdne – tema on
vähem ja neid kahte ei ühenda võrdsete tasand – on
juhtpositsioonil olev ja on tollele alluv.
Tühistatud
inimesele anti kindel kast – temal ei ole, selles keskkonnas/
kindla inimesega koos – vabadust ega õigusi olla enese/ kogu tões,
otsida muutuseks tuge ja võimalusi – teine ei toeta, teine
torpedeerib = teeb vajamineva võimatuks. Inimesele anti teada, et
teine omab suhet/ suhtlust – läbi rääkimisi, selle kohta, kuidas
see toimub ja milles seisneb, ei võimaldata.
Inimene,
kes on kohanud tühistamist, on vaimsetes raskustes – ta üritab
pinnal püsida ja jalgadele pidavat pinda leida/ anda. Ta üritab
teada saadut söödavaks teha – ta proovib seda vastustada, ta
üritab sellega nõustuda, ta üritab seda eitada, ta üritab sellele
tähelepanu suunata – tema ei taha peatuda ega teemat lõpetatuks
lugeda – tema ei saa nõustuda sellega, et tema vaikib, sellest,
mis on endiselt aktuaalne ega ka sellest, mis tema osaks saab.
Vägivaldses
keskkonnas elanu ja kasvanu tunnus – sõnad, enese sees – sõnad,
iseendale, teisele – aga Mina ju, aga tema ju, aga Minu tõde, aga
teise roll ju, aga Minu eesmärk, aga teise teod – siin on
erinevus, siin need ei kattu, siin need ei ole tõesed – väitlus,
seletus, põhjendamine, õigustamine - see on enese kaitse ja enese
abistamise vorm.
Tasapindade
erinevus, manipulatsioon informatsiooniga – kõik see, mis öeldi
ja tehti, on samal väljal olemas. Manipulatsiooni sisu ja tegevuse
eesmärk – kõigest sellest, mis on olemas, valitakse välja mingi
kindel vaatenurk, detail ja seejärel pööratakse tähelepanu
sellele – tõstatakse üles põhjus/ osutatakse millelegi –
sellest saab kogu loo keskpunkt.
Sel
moel kaotatakse ära ülejäänu, jääb see detail, mille abil
välditakse/ keeldutakse/ suurendatakse/ survestatakse. Ühel pool -
vaata sinna, vaata seda, vaata sel moel. Teisel pool - Mina näen/
Mina tean/ Mina pean oluliseks.
Tühistatu
peatumine ei tähenda alla andmist, nõustumist, kasutusele võtmist,
lõpetamist. See tähendab selgust ja selget vahe tegemist – Minu
teadlikkus/ Minu võimalused – mida enam Mina püüan, et jõuda
teiseni, et too arvestaks tervikuga ja teemaga selles – seda enam
Mind tühistatakse, seda enam manipulatsioon võimendub.
Väga
raske on keskenduda tegelikkusele – tagataustale jäetule, mis on
nähtav ja kogetav kõiges. Mõte tahab minna harjunud rajale –
tõestused, õigustused – elava kontakti hoidmisele, info
edastamisele. Uus detail, järgmise väite kummutamine, veel täpsem
seletus – soov hoida lugu aktiivsena, et jõuda välja enesele
vajalikule/ olulisele tulemusele – Mina loen, Minuga arvestatakse.
Sõnad,
enese sees, on enese sees olevale pingele suuna valimine ja enese
sees aset leidvale väljenduse vormi andmine. See on oskamatus tulla
toime tormiga, enese sees – erinevate tunnete segadusega –
erinevad tunded on aktiivne, nimeline, energia – inimene loob ise
ennast. Aktiivne seisund tähendab, et inimene ise annab endale
informatsioon, millele tema, ise, reageerib.
Erinevate
tunnetega olema loodud ja aktiivseks tehtud informatsiooni ümbritseb/
täidab ahastuse, lootusetuse, abituse foon – Mina olen tühistatud
= minu Mina ei ole olemas = Minust ei piisa = Mina ei saa, selles
keskkonnas/ selle teisega ühes, enesele olulist muutust ellu viia.
Nukrus, tühjus, jõuetu viha.
Inimene
ei kohanud inimest, inimeste tasandil – inimene nägi ja koges
inimest, kellel oli kanda kindel roll ja selles rollis olijal oli kindel eesmärk. Too inimene teostas seda/
tegutses selle nimel. Kuna eesmärgid ei olnud ühised, siis ei olnud
ka ühist teed, vaid aset leidis vastu seis – ühe osalise eesmärgi
tühistamine, et teise oma saaks kehtida.
Tegemist ei olnud põhi rollidega, millel seotus/ suhtlus põhines - tegemist oli enesele valitud/ saadud rolliMinaga, millele loodi õiget rollipartnerit - see oled Sina, Minuga koos - Sina käitud nii moodi, Sina teed sel moel, see on Sinule keelatud, seda Sina ei saa, sest Sina ei ole Minuga sama/ Minu poolt aktsepteeritud.
Peatumine
tähendab rahu tegemist – see on otsa vaatamine sellele, mis on
endiselt aktiveeritud, mis endiselt vajab teistsugust informatsiooni.
Teistsuguse info vajaduse taga on – teekonda peatanud tunded -
eitus, uskumatus, oma informatsiooni olemas olemine, õudus. See kõik
on tõsi – see kõik toimub päriselt – see kõik saab Minu osaks
– Mina näen pealt, Mina olen osaline selles, kuid Minust ei piisa
– kõik jätkub samal moel ja, kui teen ise ennast nähtavaks, siis
kohtan vaigistamist, tühistamist, valeks nimetamist, avalikku
häbistamist, vähendavatele reeglitele allutamist.
Teine
valib - teine teeb tahtlikult – see ei ole eksitus ega teadmatus
ega aru saamatus – see on kindla tahte ja eesmärgi nimel teoks
saavad sammud. See ei ole sama Minuga. See ei ole ühine tee – see
mõjutab Mind, kuid Mina ei vali samal moel. Mina ei võitle ega
tormle – Mina annan endale tee jalge alla – Minu võimalused,
Minu ressursid – siis, kui olen üksinda, siis, kui olen teisega
koos.
Enese
sees, enesega rääkimine ja teisele info andmine, teistsuguse
tulemuse ootus ja soovimine – see on lapse tasand ja enese
väljendus/ vallandus, ohutus kohas. Suure inimese elus on aeg enese
sammu tegemiseks – Mina sain info kätte, Mina annan enda sammust/
otsusest teada – edaspidi käitun sel viisil, lahendan sel moel –
võtan kasutusele selle/ vajadusel kasutan seda/ saan teha otsuse
lõpetada suhtlus.
See
on enese energia ruumi korrastus – Mina olen teisega ühisel
energia väljal, kuid Mina ei ole teisega üks – Mina ei ühenda
enese energiat teise omaga ega proovi, teist, enesega samale
tasandile tuua ega astu ka teise tasandile, et teisega kontakti, alles/ talutavamana, hoida.
Mina
ei ole abitu ega ole ohver, olen inimene, kes kohtas manipuleerivat
ja tühistavat käsitlemist. See on teadmine, mida kasutan –
toetudes, endiselt, enese põhi mõtetele ja järgides, jätkuvalt, enese
väärtushinnanguid.
Üsna
sageli ei tähenda rollid, mille inimene on ise endale võtnud –
Ema/ Isa – ega need rollid, mille eest inimene saab palka ja
millega seonduvalt on temal täita kindlad tööülesanded, et nende,
kui kindlates rollides olijate, poole pöördumine tähendab
rollidest tulenevaid samme ja pöördujale vajaminevat lahendust.
Ei
loe see, et Laps pöördub vanema poole või võtab ühendust nt
kliendisuhtes olija, et anda edasi seda, mis on temale oluline. Selle
asemel, et keskenduda informatsioonile ja läheneda teemale, oma
rollist lähtuvalt - ei püsi rollis olija, kahte ühendaval tasemel,
võrdsete sidemes olevana – ühist meeskonda moodustavana, kellel
on ühine eesmärk, vaid ta esitab tingimused ja reeglid, kuidas
temaga käitutakse ja temasse suhtutakse ja mida, millal ja kuidas
tema tahab/ on nõus – kuid nende tingimustega nõustumine
tähendaks meeskonna ja ühise eesmärgi puudumist – selle inimese
reeglid torpedeerivad parima tulemuse ja parema lahenduse.
Vägivaldse
keskkonna tunnus on, et üsna sageli tundub inimesele, seal elades ja
selles toimetades, et tema poolt edastatud sõnum ei jõua kohale,
sest teda ei mõisteta. Tema poolt öeldule tuleb vastu rohkelt sõnu,
mis eiravad, tühistavad, kustutavad, muudavad ja need ei vii
vajamineva sihini.
Sõnu
ei lausuta, vastu, sama mõttega ega samal tasandil – neil on
kindel eesmärk – lõhkuda ühine, kehtestada piirid ja kinnitada
reeglid, mida lausuja kontrollib ja paigas hoiab – kõik selleks,
et teema tõstataja teaks oma võimalusi, õigusi, kohustusi – tema
ei määra ega ole võrdne – tema peab kuuletuma ja järgima.
Edastatava
info tühistamine ja selle teada andja vähendamine tähendab, et
inimene on kohtunud vägivaldse ja vähendava käsitlemisega – tema
osaks on saanud manipuleerival moel teostatud, pasiivses või aktiivses agressiivses
vormis, info edastamine.
On
loogiline, et sellist käsitlemist kohanu jahmatab – kuidas teine
nii saab/ miks teine sel moel teeb/ mis on põhjus. On loogiline, et
tühistatu vaatab enese poole – kas tema oli vale, kas tema tegi
teisele liiga, kas tema ei kasutanud mõistetavaid/ õigeid sõnu –
mis on põhjus, miks teda peab korrale kutsuma, reeglitele allutama
ja piiridega paika panema.
On
loogiline, kui teema on eluliselt oluline, et siis inimene proovib
ennast ära seletada – sama infot teistmoodi sõnastada, enese
õigust tõestada – temal on põhjus olemas, temal on õigus
kontaktiks/ info edastuseks ja ka eesmärgile jõudmise toetuseks.
On
selge, et vägivaldses keskkonnas ei loe võrdsus ega vaba info
vahetus. On selge, et vägivalda teostav saab tuult purjedesse ja
sõidab täies tuules edasi – vähendamine muutub laialdasemaks ja
välja öeldud info veelgi enam söödamatuks – sellega ei ole
midagi teha, see ei aita, see ei lahenda, see sunnib vaikima, kuuletuma, ära
minema.
On
tavaline, et inimene, kes on kasvanud ja elanud vägivalda kasutavas
ja vähendamist teostavas keskkonnas, omab teatud harjumusi – sisse
harjutatud reageeringuid ja kasutusele võetud lahendusi. On
tavaline, et hoolimata sellest, et inimene on suureks kasvanud ja ta
on võimeline kohanduma ja paindlik olema, kordab ta, sellisel
hetkel, seda ennast, mis oli tema tava möödunus.
See
tähendab, vägivaldses vormis edastatud info ees, tardumist ja abituks
jäämist – see on väga väikese lapse tasand. See tähendab, et
oleva aja teadlikkus kaob ja inimene on tagasi seal, kus teise info
oli olulisem ja tõesem, kus enesel puudusid vajaminevad lahendused/
võimalused – ennekõike jäi puudu selgest ja selgitavast
informatsioonist, millele toetudes seista ja kohtuda
manipulatsiooniga nii, et see ei vii tasakaalu paigast – oleva aja
teadlikkus jääb alles.
On
tavaline, et tühistatud inimese enese abi on enese sees rääkimine
– see tähendab, et teine, oma rollist/ ametist, lähtuvalt, ei
võtnud enese rollile vastanud, enese ametist tulenevat sõnumit vastu – temaga ei
saanud rahus olevalt ja rahu säilitavalt rääkida, sest tolle
inimese eesmärk oli – lõpetada ühendus, lõpetada rolli
samasväärsus – see oli info andmine ja piiride paika panemine,
kuidas reeglid käivad, kuidas temaga käitutakse – Mina – Sina –
Mina seda ei tee, Sina sel moel ei tohi.
Rääkimine,
enese sees, on tühistamist kohanu tunnusmärk – see on inimene,
kes teab, et teda ei aktsepteerita – tema informatsiooni ei võeta
tõsiselt ja teda ei kohelda austavalt. Rääkimine, enese sees, on
enesele põhja andmine ja loo ära seletamine, ohutus ja turvalises
kohas.
See
on ka enese veenmine, et enese informatsioon, enesele osaks saanu
kohta, on õige – kuigi samas inimene kahtleb selles, teise välise
väljenduse ja sõnade tõttu. Kahtlemine on loomulik, kuna tegemist
oli manipulatsiooniga – varjatud, moonutatud, tähelepanu suunava,
survestava informatsiooni edastusega.
Inimene ei püsi ühtsena - ta kahestub - ta ei tea, mida uskuda, mida mitte - mis siis, et tema peale karjuti, teda löödi, teda jäeti üksinda, temaga räägiti solvavalt - inimene teab, et ta ei teinud, midagi sellist, mis oleks õigustanud sellist reaktsiooni - teine lahvatas justkui ei millestki ja suutis anda kõrvetava etenduse - teine tundus suures tões ja õiguses olevat - sellises välja elamises ei olnud märkigi sellest, kuidas töödeldav ise lugu nägi ja, mida enese/ teise kohta teadis.
Inimene
ei püsi ühtsena – ta kahestub – ta ei tea, mida uskuda, mida
mitte - mis siis, et temaga räägiti justkui rahuliku häälega,
meeldiva tooniga ja neutraalsete sõnadega, milles, aegajalt, küll
kumas läbi sarkasm, ülbus, naeruvääristamine, viha.
Hoolimata
pealispinnal püsinud tüünusest ja sõnade edastusest ei olnud
selles vestluses seda, mida inimene ootas ja vajas – Mina kuulan,
Mina arvestan, Mina pean Sinu vajaduse täitmist, eesmärki oluliseks,
sest Mina olen – enese ameti/ rolli kinnitamine ja teises partneri
nägemine – oleme Meie – toimime ühise nimel, toimime ühise
jaoks/ seisan Sinu kõrval ja toeks.
Ärevus
– ärritus, viha, hirm, jahmatus – see on teadmine, et - kuna
kinnitus jäi ära ja ühist ei loodud ja sõnumiga ei arvestatud ja
isiksust vähendati, siis see kordub uuesti, kuna ja kuni kontakt on
oluline ja eluline – teisiti ei saa, teisest ümber ei saa.
Väikese
lapse kogemus – Minule oluline inimene teeb Minuga nii – paneb
Minu ette piiri, et Mina temani ei ulatuks – seab paika reegli, et
Mina teda ei tülitaks ja temalt abi ei küsiks. Mida Mina nüüd
teen – laps vastab küsimusele, miks teine nii teeb – põhjus on
Minus – Minuga teisiti ei saa. Mina pean alluma reeglitele ja
kontrollima enese käitumist = arvestama teise informatsiooniga ja
mitte vaidlustama seda.
Lapsed
ei jää väikesteks lasteks. Suureks kasvamise teel kogeb inimene
suhteid ja suhtlemist, kus tema informatsiooniga arvestatakse ja teda
ei tühistata. Sellised kogemused toovad uut teadmist ja annavad
kindlust – Mina olin õige, Minust saadi aru, Mind mõisteti, Mind
toetati, Minu kõrval seisti.
Nö
ajas paika pandud suhted või värsked kogemused, mis kukutavad enese
põhja välja – toovad kaasa vana ja uue informatsiooni vahel
valimise – uued teadmised vaidlustavad vana ja vanad harjumused/
uskumused õõnestavad uut – Minul on ju õigus, miks teine Minuga/
endaga ei arvesta ega pea kinni Meie mõlema rollidest – Minul ei
ole õigust, Mina olen Mina = suhtluse tasand on sama möödunuga –
sama sisuline, samade väljendustega, samal moel teostatud.
Kahe
tõe vaheline dilemma toob kaasa enese sees, aktiivsena, püsimise –
üha uuesti, enese argumentide üle kordamine ja tähelepanu
valutaval teemal hoidmine. See annab teada, et inimesele on
konkreetne teema oluline – ta tahab mingile tulemusele jõuda,
mingile asjale lahenduse leida, mingi olukorra ära lõpetada –
kuid temast endast ei piisa, vaja on teise kohal olekut ja kaasa
töötamist.
Siis,
kui ei saa otse, siis tuleb minna ringiga – siis tuleb võtta
kasutusele teised meetmed, toetuda seadustele, otsida mujalt abi/
ühendust – siis ei pea seisma jääma ega ära lõpetama – siis
ei pea nõustuma ja taluma – siis on võimalik midagi teha – siis
tulebki enesele jäänud sammud astuda.
Kasutusele
võetud sammude planeerimine ja teostamine toob kaasa ärevuse ja
tasakaalust väljas olemise – inimene loeb olukorda nii nagu
justkui tema oleks vale, kasutaks valesid lahendusi, teeks teisele
liiga = Mina ei arvesta teise informatsiooniga, teen seda tahtlikult
ja sihikindlalt.
Tegelikult
on tegemist juba tasakaalust väljas oleva looga – tavalised,
loogilised, normaalsed lahendused ei ole aidanud – kuna teema on
eluline ja oluline, siis on vaja samme, mis aitavad jõuda eesmärgile
– teemaga tegeletakse ja seda lahendatakse – vajadusepõhiselt –
see tähendab kohe.
Kahtlemine
ja kõhklemine ning enese analüüs annab teada viibimisest vägivalda
ja vähendamist kasutavas keskkonnas – olulist informatsiooni ei
võeta vastu, sellega ei tegeleta asjakohaselt – selle asemel
keeratakse lugu mujale – kellegi isiklik Mina vajab tõestamist ja
enese reeglite kehtestamist – Sinul ei ole õigust, Sina ei saa,
Sina ära arva endast siin midagi.
Õnnitlused
– edasi minemine ja enese õiguste välja selgitamine ja nende
kasutamine annab teada, et oled ära tabanud manipuleerival moel
edastatud informatsiooni olemuse ja suutnud selle sõnastada. Oled
andnud endale ja ka ümbritsevatele/ enese kehtestajale teada, et
Sinu enda eesmärk ja sammud on olnud õiged ja vajalikud.
See
tähendab, et järgmisel korral oled ette valmistunud ja tead, mis
ootab ees ning seetõttu keskendud enese eesmärgile – kordad
kasvõi papagoina ega lähe jõuga suunatud rajale ega jää kuulama
manipuleerivat sugestsiooni, vaid lõpetad selle – räägime
olulisest, lõpetage demagoogika.
Teise sõnade ja tegevuse eesmärk
on .. – sõnastad manipulatsiooni sisu. Omalt poolt annad teada - Minu
eesmärk – edastada olemas oleva kohta, esimesel võimalusel, seda
puudutavale info ja saada konkreetselt seda konkreetset teemat
lahendava tegevuskäigu kohta info.
See
on, ühisele väljale, elutervete, asjakohaste ja rollidest
tulenevate piiride paika panemine ja ülesannete jaotus – Sina
oled/ Mina olen – Sinu ülesanne/ Minu ülesanne – enese osa
täitmiseks, enesega seonduva arvestamiseks Mina vajan/ Mina ootan
Sinult – Sinu info, millest oled aru saanud, mida oluliseks pead –
Sinu samm, mis kinnitab samal tasandil seismist, samade asjadega
tegelemist, samal moel enese koha peal seismist, samasuguste
väärtushinnangute ja põhi mõtetega koos tööd – ühiselt enama
loomist.
Muinasjuttudel
on ilusad lõpud, kuid elus ei tähenda elutervete piiride seadmine
ja asjakohase informatsiooni andmine, et teine pool teeb,
vabatahtlikult ja koos tööd soovivalt, samme, mis viivad parema
tulemuseni – ega inimene ei kasva üleöö teiseks ja teistmoodi
Maailma nägevaks – see inimene, kellele roll on võimalus oma
Mina, enese tingimuste järgi, tõsta ja tõestada, see seda ka teeb.
See
ongi täis kasvanud inimese ja lapse vahe – inimene võtab olemas
oleva informatsiooni kasutusele ja lähtub sellest – enam ta ei
eelda ega oota ega peatu, vaid ta läheb kohe, selgelt ja sirgelt,
edasi – mis siis, et see saab tähendada ringi tegemist või muidu
loost välja jäävate, teiste inimeste, asjasse kaasamist.
Rollist
tulenevate kohustuste ja ülesannete täitmine ei tähenda, et
inimene ise valib, kas ta neid täidab, kellega ta koos neid täidab,
millal tema neid täidab, mille eest tema neid täita valib –
asjakohane ja sekkumist vajav informatsioon on teade, et teatud sammud tuleb
teha nüüd ja kohe või tõesti esimesel võimalusel.
Üheselt on
selge, miks sammud on vajalikud ja neid ei väldita, kuna mingi Mina
vajab tõestust ja kinnitust ja siis, teine ise valib ja loob endale, enda Minale vastavat, rollipartneri - Minuga käitutakse nii, Minule võimaldatakse see, Minuga arvestatakse selles - Minu Mina rollipartner käitub sel moel ja on sellisena - teistsugust partnerit Mina ei näe ega aktsepteeri.
Sel moel, enese tegelikule rollile ja tegelikele ülesannetele toetuva informatsiooni saamisel, läbi Mina kehtestamise olukorda suhtuval ja lahendaval tuleb vaadata peeglisse ja vahetada ametit või asuda täiendõppele.
Enese
häbi - kui enese pärast viha ja enese ees hirmu tundmine - põhjus
on enese kasutuses olnud informatsioon – info, mille on lapsele andnud suur
inimene. Suur teab, millest räägib, suur teab, mida tähendab –
laps ise ei tea, ei mõista, ei saa aru – laps toetub suurele –
laps näeb ja kogeb suure inimese reaktsioone ja väljendusi, mis
kinnitavad edasi antavat.
Laps
ei mõista, et suur valetab, kaitseb, varjab, moonutab – suur
viskab lapse trammi alla, et mitte tunnistada tegelikkust, millega
tegelemiseks ei ole temal oskust, jõudu, teadlikkust, tahtmist. Suur
annab lapsele tõlgenduse, mis ei ole aus ega õige ega hoidev –
see on vale, vähendav ja vägivaldne ning kellegi teise vastutust, enese kanda võtma sundiv.
Laps
on selline = laps ei saa enesega midagi teha = tema jääb selliseks
= halvaks, häbiks, inetuks, värdjaks. Seksuaalselt ära kasutatud
laps ei ole süüdi ega põhjus. Täiskasvanud inimene on. Siis, kui
eakas mees rahuldas enese vajadusi, alla nelja aastase tüdruku peal,
siis ei olnud laps süüdlane ega põhjus – tema oli vahend. Siis
olid vastutajad mees, vanemad, keskkond.
Enesele
vajaliku lahenduse kasutamine toob kaasa enese häbi – hirmu ja
viha – Mina olen selline = kellegi teise seletus ja põhjendus.
Ebateadlikkus – ei ole informatsiooni, selle kohta, mis on
tegelikult halb, mis mitte - millele on tegelikult õigus, millele
mitte.
Puudub
mõistmine, et lahenduse kasutamine on tagajärg – on olemas
midagi, mis otsib väljundit/ lahustumist/ sängi – olemas olev
energia vajab vabastamist – korduv ja samasisuline informatsioon
toob kaasa tunded, mis tähendavad informatsiooni, millega laps toime
ei oska tulla/ mida tõeks tunnistada ei taha/ millest ise aru ei saa
– vastu võtmata jääv info tähendab, pidevat, ärritavate ja
häirivate tunnete seisundit.
See,
mida laps, enese abina, kasutama hakkab, ei tule tühjast –
tavaliselt on olemas vahetu kogemus, pealt nägemine, pealt kuulmine,
kellegi poolne info jagamine, kasutama sundimine, kuid ka enese
katsetus.
Info,
mida täiskasvanu jagab, ei pruugi olla õige ega vastutustundlik
tegu, kuid see saab olla lapsele vajalik avastus – see aitab teda,
see lahendab midagi ära. Vale ja õige koos, mis tagab igavese
dilemma – Mina olen vale, kui kasutan seda, mida Minuga tehti,
kuigi tegu ei olnud õige – siis olen Mina vastutav, et Minuga
tehti – siis, kui Mina ei kasutaks, siis oleks see kinnitus, et
Mina ise ei nõustunud ega põhjustanud.
Seksuaalsus
on inimese loomulik osa, füüsilise ja vaimse inimese väljenduse
võimalus, mida saab kasutada erinevatel tasanditel, info
edastamiseks, üles leidmiseks, vabastamiseks – see on ka enese
keha ja meele korrastamine – tasakaalu taastamine – ennast
pingeist vabastav, enese lühisesse laskmise vorm.
Enese
rahuldamine annab võimaluse selleks, mida muidu on raske saavutada –
tulemus vallandab pinge, mis on olnud nimetu –Mis on pildil
valesti/ mis on Minuga valesti? - see, mida ei tea ega oska nimetada,
sellele ei leia ka lahendust – see kordub uuesti, seega kordub ka
valitud lahendus uuesti.
Siis,
kui laps õpib selgeks enese lõdvestumise, teda häirivast nimetust,
ja hakkab kasutama enese rahuldamist, siis see räägib tema vaimse
taseme häiritusest – tema on pidevas ärevuse seisundis, sest
erinevaid ärritajaid ja söömiskõlbmatut informatsiooni on, tema
jaoks, liiga palju. Tal ei ole turvalist kohta ega turvalist inimest
– ta on, kõige raskemaga enese elus, üksinda jäetud.
Laps,
ka suurena, kes vajab pingete maandamist, kasutab enese rahuldamist,
teatud kindlal moel sooritatud seksuaalset akti – selle jaoks, et
inimene jõuaks enesele vajamineva tulemuseni - vajab ta kindlaid
samme, sõnu, hääli, pilte, lõhnu, valgust, riideid, jne - selle
jaoks, et laps saaks lõõgastuda ja vajaminevat vabadust kogeda, on
vaja, et keegi teine teda rahuldaks, keegi teine teatud moel ütleks,
teeks, oleks – mitte, et laps peab kogu lava üles seadma ja ise
tegutsema, vaid ta saab ennast teise kätte usaldada ja teine annab/
teeb vajamineva – laps lihtsalt kogeb ja lõõgastub - ta ei pea enese eest ise hoolt kandma.
Seksuaalsete
fantaasiate/ sundmõtete/ kinnismõtete taga on vajadus kogeda teatud
rituaali – see rituaal annab teada, mil moel leidis aset esimene,
olulisim, kogemus – oli see pealt nähtud ja üles ärritav/ oli
see enese peal tehtud – keegi teadis, mida tegi, keegi kasutas
vahendina/ oli see kasutama õpetatud- ühiselt õpitud/ oli see,
midagi muud, mis erutas üles ja suunas tegutsema.
Lapsepõlve
pimeduse taga on vägivald, mis ei ole õigustatud – osaks on
saanud, midagi mis on olnud õudne, valus, häbi, seletamatu - Mina
olen selline = Mina ei muutu, Minule ei ole õigust, Minu poolt
kasutatule/ tehtule ei ole õigustust – seda ei saa andeks anda =
sellesse ei suhtuta teist moodi.
Vägivaldses
keskkonnas kasvanud laps võtab, enese vastu tehtu eest, vastutuse
enda peale – tema ise põhjendab/ nõustub sellega, miks temaga
valitakse käituda nii nagu seda tehakse - Minuga ei olda ühes,
Minust keeldutakse, Mind karistatakse – nii tehakse sellega nagu
olen Mina. Laps õigustab tegijaid ega vastusta osaks saavat ega
nimeta küsitavaks enese poolt kogetut – Teisel on õigus, sest
põhjus on Minus – Mina olen selline, kellega teisiti ei saa = lapsele ei ole antud teada, et saab.
Keskkond
ja sealses tõeks peetav – mitte tegija, vaid see, kelle vastu
tehti, on põhjustaja. Mitte tegija, kasutama õppetanu on põhjustaja,
vaid see, kes tõi teema nähtavale/ see, kes ei vaikinud/ see, kes
võttis kasutusele ja tegi seda enese teadlikkuse järgi.
Info,
millega ei taheta, midagi teha – see pöörab tähelepanu tegijale,
temaga koos olijale, vaikijale, kaasa aitajale. Mina pilt, mida
inimene ei tunnista tõeks – inimene ei tule toime infoga, iseenda
kohta - siis, kui teine ei räägi/ ei näita/ ei väljenda, siis ei pea mõtlema – siis, kui
nimetatud süüdlast on põhjus karistavalt/ nähtavaks tegevalt kohelda, siis kaob halb
enese tunne – enese kohta teada saadu saab enese väljenduse
võimaluse – siis, kui teine on, siis Mina ei ole – teine on
välja teeninud.
Kindlal moel suunatud ja väljendatud, kindla sisuga tähelepanu/ väljendused/ sõnad/ liigutused - on vaimne enese rahuldamine, füüsilises vormis. See on sama nagu enese seksuaalne rahuldamine, kuid aktsepteeritavamal viisil ja omal moel veelgi eksponeerivam, sest see, kes vaimset enese rahuldust kasutab, saab oma lõõgastuse kätte tähelepanu äratades ja tähelepanu nautides - ta on vaimne liputaja.
Ka tema jääb enese kasutuses olevast sõltuvusse, kuid tema teod on veelgi vägivaldsemad, sest nad on sööbivad ja lõhkuvad - tema saab rahulduse, kedagi teist kasutades ja kedagi teist vähendades/ vägivaldselt koheldes - ta ei saa ennast aidata pimedas, üksinda, teki all - tema vajab publikut ja vähendatavat.
Ega
vägivalla ja vähendamise kasutaja ei nimeta ega pea OMA käitumist
halvaks/ küsitavaks – need on vajalikud ja alati on neil põhjused
olemas – alles siis, kui tema enda vastu tehakse – keelatakse,
nimetatakse õige nimega, siis see on vägivald ja ülekohus – teda
takistatakse olemast ja elamast enese vabaduses – Mina - õigus, iseendale, seatakse kahtluse alla.
Seksuaalsus
on normaalne kasvava lapsega seonduv maastik – on normaalne, et lapsed
uurivad ennast ja teisi – on normaalne, et lapsi huvitab enese keha
ja sellega seonduv – on normaalne, et lapsed vahendavad seda, mida
teavad/ oskavad – nad jagavad enese kogemusi ja tegevusi. On
normaalne, et see on kasvufaas, mida ei pea häbenema ega enese
häbina kandma.
Enese
keha kasutamist ei saa inimesele ära keelata. Enese keha kasutamist, enese vajaduste rahuldamiseks, ei saa inimesele ära keelata. Ühiselt
ja kokku lepitult teostatud uurimis matku ei ole vaja häbeneda –
inimlapsel on igasugused huvid, kõigil ei ole need teistega samad –
nukud, autod, ehitamine – mõnel on varajane seksuaalsus tee, mida
mööda astuda.
Ei
ole okey kasutada, enese vajaduste rahuldamiseks, kedagi teist
vahendina, jõuga, kavalusega, manipuleerimisega – see läheb üle
isiklike ja hea tava piiride. Sellised mõtted ja vajadused annavad
teada, et inimene vajab ausat ja inimest mõistvat informatsiooni, selle kohta, mis on tema
vajaduse taga/ mis sellega kaasneb teisele, kasutatule/ mis on enese
vastutus.
Inimese enese kasvatus tähendab, et inimesel tuleb õppida mõistma, et enese sammudega kaasnevad tagajärjed ning on neid, mida ei saa enam olematuks teha ning on neid, millega kaasneb tasakaalu rikkumine - nende eest tuleb vastutus võtta - ühisel väljal tasakaalu rikkunud inimesel tuleb anda väljale informatsioon, mida ollakse mõistnud, mida ja kuidas ollakse aru saanud, mida ja kuidas enam ei tehta ning kuidas nüüd valitakse - inimene on ise ennast nähtavaks teinud ja teine teab/ teised teavad, kus inimene seisab ja mil moel valib ühes olla.
Nimetades
häbiks ja keelates vajamineva ning osutades, et ei mõisteta/ ei ole
aktsepteeritav - pannakse inimene lukku ja ta läheb põranda alla –
ta ei lõpeta ära, ta ootab võimalust, ta tunneb süüd, ta kogeb
enese häbi ja viha – ta püsib suletud seisundis – ta ei kaota
ära oma vajadust, vaid selle kasutamine suureneb – ta ei õpi ise
ennast mõistma ja teist moodi ennast lahendama/ kanaldama – ta ei
kasva inimesena – ta püsib pimeduses ja varjudes, viha ja häbi on
tema kaaslaseks.
See
inimene on vähese teadlikkusega ja vaimse piiratusega keskkonna
kasvandik – selles keskkonnas, selle keskonna moodustavad inimesed
sulgevad teema, lülitavad tasa, kustutavad ära selle, millega toime
ei tulda – puudub eluterve teadlikkus ja mõistmine – teema, mida
ei olda võimelised harutama/ arutama, annab teada vältivate inimeste
enese häbist ja vihast, mis pöördub selle vastu, kes toob
nähtavale – nende inimeste/ perekonna/ suguvõsa - saladused,
varjud, hirmud – Meie ei ole = Mina ei ole – siis ei saa Minu
osaks = siis Mind ei kohelda värdajana/ siis Mind ei nimetata häbiks/
siis Mind ei jäeta välja, hüljata.
Selline on keskkond, mis omab infobaasi, mis on jagatud kaheks - on see, mida tunnistatakse ja, millest räägitakse ning on see, mida ei tunnistata ja, millest keeldutakse rääkimast. See tähendab, et inimesed ei ole võimelised olemas oleva ja tegelikkuses aset leidva informatsiooniga tööd tegema - seda ei avata, seda ei mõtestata, selles ei tehta muutusi, sinna ei anta uusi teadmisi juurde, kasutusel oleva jääb alles ja kasutusele - see on ise ennast sööv ühine, mille moodustajad jätkavad enese rahuldamise kasutamist, vaimses ja füüsilises vormis.
Hülgamise
kogemus on sügav üksindus – Mind on jäetud = Mina olen üksinda
jäänud - igavesti. Hülgamise kogemus on põhjatu hirm – Mina
olen üksinda = Mina ei tea, mis Minust saab, sest Minu tugevust ei
ole Minuga.
Hülgamise kogemus on informatsioon, millega laps kohtus, kuid mida ta ära ei suutnud süüa - Mina ei ole oluline - Minu Ema/ Isa saab/tahab elada ilma Minuta ja see on temale okey.
Hülgamine = Mina ei ole oluline = Minul ei ole mõtet = Mind ei ole vaja. Laps ei oska anda enda olemas olemisele eesmärki - tema teadlikkus liidab teda vanemaga üheks - nad saavad olemas olla, ainult, koos.
Hülgamise
kogemus on varase lapsepõlve kogemus, mille sisse ei ole antud uut
informatsiooni – sinna ei ole antud uut teadmist ja see tähendab,
et lapse sõnad, mõistmised, tunded on endiselt alles ja täiesti
oluliselt elulised. Sarnane kogemus toob kaasa automaatse tõlgenduse,
mis on möödunu oma, mitte tänasesse aega kuuluv.
Uskumus
- Mind ei tohi ega saa hüljata, sest Mina olen oluline – siis, kui
hüljatakse ja jäetakse, siis järelikult ei ole oluline. Mina, kui
Laps, ei ole oluline oma Emale/ Isale, sest tema saab Mind jätta –
temale ei tee see paha ega haiget = tema ei võta midagi ette, et
koos olla – Mina ei näe ega saa aru, et tema tahaks seda.
Elu
tõde - Mind ei tohi hüljata, sest Mina ei tule ilma teiseta toime.
Tundeinfo - Mina tunnen hirmu = Mina olen jäänud üksinda – Mina
ei tea, mida teha/ kuidas olla = eluline kogemus, et Mina ei saa ise
ennast, enesele vajaminevas, aidata.
Pealispind
– Mina olen oluline = Mind ei hüljata. Sellest sügavamal - Minust
ei piisa = Minule on vaja teist. Ehmatava kogemuse tõlgendus - Mina
ei ole, sellisena, oluline. Lahendus - Minul on vaja olla teise jaoks
oluline = Mina olen meelepärane, vajalik, õige = siis Mind ei saa
hüljata.
Hirm on tundega kohale toodud informatsioon - Mina olen üksinda - Minul tuleb ise oma elu korraldada. Mõistmine - vanem on süüdi, vanem põhjustab - siis, kui tema ei, siis Mina ei.
Kuna ja kuni hülgaja ennast ei muuda ega lugu korda ei tee, senikaua tunneb ehk edastab ise endale informatsiooni, kuna näeb/ kogeb/ teab, laps ennast hüljatuna = üksinda.
Lapse
lahenduse taga - tuunida ise ennast / teha ise ennast paremaks = õigeks - on elu vägivaldses keskkonnas – info edastusele,
lähedusele, abile, mõistmisele olid seatud tingimused – need ei
olnud normaalsed õigused – neid sai ära võtta, piirata, keelata,
nende eest sai tasu nõuda, teatud moel käitumist oodata – lapse
elulised vajadused nimetati valedeks, last nimetati ebanormaalseks,
värdjaks – temale ei saa ega ole võimalik neid anda.
Lapse
kogemused, et siis, kui temal oli paha ja valus, siis vanem vaatas
pealt ja eiras ega arvestanud ja sai, teades, ka meelega ja
tahtlikult teha. Lapse kogemused, et siis, kui tema andis endast
teada/ tahtis seda teha, siis vanem keeldus/ vaikis/ ei vastanud/
karjus vastu – lapsel oli vaja ennast kuuldavaks ja nähtavaks teha
– laps sai aru, et vastutus, et vanem Mind tähele paneks ja Minuga
arvestaks, on Minul endal.
Sellest
mõistmisest sai alguse – suhte/ suhtluse eest vastutuse enesele võtmine, Olulise Teise
vajamine, ootamine, järgi minemine, tõestamine, selgitamine, enese maha müümine, meeldida püüdmine, Hea/ Kuuleka/ Eeskujuliku/ Tubli Lapse roll, enese
maha salgamine, enese viha ja häbi, kuid ka teiselt nõudmine ja teise sundimine.
Oleneb
möödunud aja lapse vanusest, millise valiku inimene valib ja teoks
teeb. Mis oli selle lapse puhul töötanud ja mille ta oli välja
mõelnud/ mida oli pealt näinud. Lapse vanus on see aeg, mil leidis
aset usalduse ja kindluse kaotus – oli enne ja pärast koht –
edasine oli selle koha kinnitus ja selles sisalduva info
kinnistumine. Lapse elus oli hülgavat informatsiooni kordades
rohkem, kui seda ümber lükkavat ja teda ühes olema tahetud/
oodatud infot.
Ebaterved
suhted – vägivalla ja vähendamisega nõustumine ning neid
teostava inimesega jäämine - saavad alguse siis ja sellest, kui
lapsel, kes omab hülgamise kogemust ja tunneb elulist hirmu, ei ole
vägivalda ja vähendamist mitte kasutavat inimest, keda, kas või
mõttes ja kaugelt, enese ankruks pidada.
See
tähendab, et lapse elus ei ole seda, kelle kohta laps teab, et too
inimene peab ja teab lapsest ega pea tema vastast vägivalda
õigustatuks ega hülga last, vaid ta elab selles kauguses, sest ei
saa seda – ka lapsele mõistetaval ja tõeks pidaval põhjusel -
muuta.
Kuna
ja kuni selline informatsioon puudub, siis see, kelle külge laps
ennast kinnitab ja kellega seob, on seesama inimene, temaga samas,
kes hülgamise kogemust kordab ja lapse elulist hirmu süvendab.
See
seotus, mida laps ise alles hoiab, toob kaasa ebaterved mustrid ja
lahendused, sunnib otsima sisemise pinge maandusi, vajaminevaid
asendusi – sest just see seotus on see, mille eest laps kaitset
otsib, millesse tuge vajab ja enese mõistmist ootab – valu ja hirm
ei lõppe ega kao kunagi.
Terved
põlvkonnad, ühe ja sama kogemusega – suguvõsa liinis kulgeb,
järgnevalt järgnevale, hülgamise kogemus – omad hülgavad omi –
vanem hülgab oma lapsed – piiratud vaimsus toob kaasa sama
kogemuse edasi andmise – vanem ei mõista oma tegu ega selle
tagajärgi või ta ei taha oma last – ta tahabki temast lahti saada
– inimene vabaneb probleemist, enese elus, et saada vastu see, mida
ja kuidas tema vajab – elu enesele, enese tingimustel.
Hülgamise
kogemusega suureks kasvanud inimesed teevad sama, mida nad tegid
lapsena – elades vägivaldses keskkonnas, kus ei ole eluterveid
teadmisi ja suhteid ning olles harjunud senisega, pidades just
selliseid valikuid normaalseteks, kuna teisi ei ole olnud saadaval,
siis kinnitavad nad ennast selle teise külge/ püüdlevad selle
teise poole, kes on võimeline neid hülgama.
See
on inimene, kes on seda teinud, kes on seadnud enesega koos olemisele
tingimused, kes sunnib seda inimest, kes tahab, et temaga ollakse ja
tema vajadustega arvestatakse, vaikima/ muutma/ valima/ muutuma, kuid
ka kuuletuma ja alluma.
See
on inimene, kes ei hooli põhi rollide nimedest – tema jaoks on
inimesed tüliks ja vahenditeks, tema võtab ja jätab, määrab ja
otsustab. Talle ei loe sugulussuhted – ta täidab neid
kohusetundest lähtuvalt, kuid vabastab ennast siis, kui need on teda
häirivad ja vabaneb neist, siis ja kohe, kui see on võimalik. Ta ei
õpi möödunust ega paranda suhteid – ta talub seda, millest ei
saa vabaks.
Tingimuste
esitamise taga on enese elu üle määramine ja ergas ise teadvus,
kuid ka informatsiooniga toime tulematus ja konkurentsi vältimine –
inimene ei tule toime tema enda kohta edastatava infoga – tema Mina
pilti ei tohi mõrvata/ mustata ning temaga samas on keegi, kes on
sama, kellega saab teda võrrelda, mille alusel saab tema olla see,
keda jäetakse – seega jätab tema juba enne või teeb ta nii, et
just teda tahetakse.
Valiku
tegemine, mis lähtub hülgamise hirmust, lõhub suguvõsa –
inimesed valivad pooli, väldivad kedagi, lõpetavad suhtlemise –
kõik see, selleks, et vältida üksindust, jäetust – kõik
selleks, et vaigistada hirmu ja tagada enesele eluliselt vajalik.
Elu
näitelaval, kui konstellatsioonis, on Hülgaja selle Vanema/
täiskasvanu esindaja, kes tema külge kinnituvaid lapsi hülgas –
seda mitte selleks, et nood saaksid, lõpuks ometi, kogeda turvalist
koos olemist ja hoitud ühes olemist, vaid, et lapsed saaksid täis
kasvada – Vanemast lahti laskmise etapi läbi käia ja Vanemale,
tema poolt valitud, ilma lapseta eluga nõustuda.
Hülgamise
hirm on ka sellel, kes paneb enesega koos olemisele tingimused ja on
võimeline ära minema – tema vajadus, tähelepanu ja hoidmise
järele, avaldub avalikus ruumis – seal, kus on tähelepanu ja see
keegi, kes on selles kohas olulisim ja kõigi tähelepanu saaja –
seal teeb senine Bitch ennast nähtavaks ja loob tollega sideme, et
kogeda ühendatust ja kogeda/ näidata/ näha enese erilisust - et mitte olla hüljatu/ tühistatu.
Mina
olen hüljatud = Mina olen võtta ja jätta – see on lapse seletus
oma kogemustele – vanem viib hoidu ja tuleb järele, vanem jätab
koju ja tuleb tagasi, keegi võtab lapse ja tagastab tolle – võeti
ja jäeti, korduvalt = ei saanud kõikjale kaasa, ei olnud kõikjal
koos – vanem läks ära, oli eraldi, keeldus last kaasa võtmast,
põhjendas seda lapse isikuga/ omadustega/ tegudega.
Jätmise
kogemus – see siis, kui see maha jäämine/ eraldi olemine tegi
valu ja hirmutas. Võtmise kogemus – see siis, kui viidi ära, kuid
ei tahtnud minna. Hülgamise kogemus – see siis, kui oldi paigas,
milles ei tahetud olla – see oli siis, kui ei saanud = ei olnud
luba minna sinna, kuhu taheti minna. Asjana olemise kogemus – laps,
kelle vajaduste ja tunnetega ei arvestatud, kellele oli öeldud, et
teda võidaks ära saata, alatiseks - võidaksegi mitte järgi tulla,
mitte kunagi.
Vaimne
ja füüsiline vägivald, manipulatsioon informatsiooniga, tekitades
tahtlikult hirmu, häbi, ärevust. Asjade nimetamine õigete nimedega
– Mind kasvatas vaimse piiratusega, vähendamist ja vägivalda
kasutav inimene, kes hirmutas, ähvardas, teostas – see tõi kaasa
abituse, ebakindluse, teadmatuse.
Hirm
enese pärast, hirm enesele osaks saava pärast. Mind anti hoiule ja
jäeti võõraste juurde, kellele olin tüliks ja nad ei varjanud seda.
Vanem käis, Mind kaasa võttes, palumas ja survestamas, et talle antaks võimalus
Mind ära saata – korduvalt.
Hülgamine
on teadmine – mitte keegi ei tule Minule järgi, Minule appi,
Minule toeks – olen täiesti üksinda – inimesed on ja olen
nendega seotud, kuid just need samad, nn Omad, inimesed jätavad Minu
siis, kui Mina neid kõige rohkem vajan – seda ka siis, kui just nende enda sõnad ja teod näitavad üksindust ja välja jäetust, eraldatust ja
hukka mõistu - nad ei mõtle ümber ega vali teisiti - nad jäävad oma sõnade ja tegude juurde - Minul tuleb õppida seda informatsiooni reaalsena ja tõesena ja õigena võtma.
Kõiges
selles oli informatsioon, mis põhjendas ja süvendas elulist hirmu –
isa ei valinud üldse Isaks olla - ema ei tahtnud Minuga koos olla –
siis, kui ja seni kaua, kuni oli võimalik – valis ta võimaluse,
et olin ära. Koos oli ta siis, kui teist võimalust ei olnud. Kuid,
olles koos, andis ta endale võimaluse, kuidas väljendada vastikust,
ebameeldivust, põlgust, viha, et mina olin Mina ja tema pidi Minuga
koos olema – kuna keegi teine seda ei teinud/ ei tahtnud.
See
ei olnud hülgamine – see oli täiskasvanud inimese valik, kuidas
tema endaga toimuvat põhjendas, väljendas, lahendas. Temale meeldis
olla rollis – siis ta naeris ja säras, kui oli keegi, kellele
esineda, kellele lahkust/ sõbralikkust näidata – kuid ka siis
suutis ja oskas ta, selle sära ja naeru seest, salvata ja halvustava
pilgu heita – Minu poole ja Minu pihta - tema väljendused ei
sündinud Minu olemas olemisest, vaid tema isiklikest vajadustest ja
valikutest.
Tänase
aja teadlikkus – teine inimene ei hülga Mind – teine inimene
valib selle, kuidas tema käitub. Mind ei ole võimalik hüljata =
maha jätta/ ootele panna/ õigeks muutuma suunata, et siis tullakse
tagasi, kui tahetakse/ viitsitakse/ kohustust tuntakse/ sunnitud
ollakse/ vajaduse täidetust oodatakse/ rollile kinnitust tahetakse.
Kohates,
vägivaldset kohtlemist ja kogedes vähendamist, Mina ei jää
ootama, sest Mina ei ole asi, mida on võimalik jätta ja võtta –
Mina kõnnin oma teel edasi – lihtsalt, vahepeal Ma kõndisin,
kellegi teisega kõrvu või olin teisele lähedal.
Nn
tingimuste esitamine, vägivald ja vähendamine oli viis, kuidas
teine reguleeris meie vahelist lähedust ja suhtlust. Minu tee ei vii enam
sellise inimese lähedale – olen jõudnud mõistmiseni, et kogetu
saab osaks siis ja seni, kuni võimaldan, teisele, enese eluga kokku
puute – seega ei ole enam teede ühendatust ega kõrvu astumist – teine saab elada
oma elu, temale vajamineval moel, väga kauges kauguses – ilma Minuta ja see on Minule
täiesti okey – see on hea ja õige, sest tema ei oska ega taha
Mind hoida/ hinnata/ oluliseks pidada - mitte, et Minus ei ole, vaid teine ei vali olemas olevat näha.
Mina ei kao ilma teiseta - Mina ei ole üksinda - Mina jään enesega - Mina jäin üksinda, sest olin teisega ja läksin teisele, mõtetes/ soovides/ vajadustes, järgi ja ootasin teist enese juurde - Mina olin ootel - Minu elu algas, siis ja sealt, kui olemas oli teine - senikaua, kuni teist ei olnud, olin Hüljatu = ei olnud seda, kes oleks Mind võtnud kaasa, Minuga olnud, Mina jaoks olnud - ootasin tingimusi ja piire - enesele mõistetavat ühes olemist.
Selle jaoks, et koos olla, ei pea vastama tingimustele ja ennast müüma - selle jaoks piisab tahtest koos olla - siis, kui seda ei ole, siis ei ole ka koos olemist. Koos olemine on ruumi, mis kunagi ei kao, laiendamine - teisega enese elu ja aja jagamine - üks võimalus, kuidas valida, kuid ei peamine ega vältimatu.