Vastutust vältival Sinu pärast! pendlil on ka teine pool olemas. Esimene pool - Sinu pärast mina ei saa!/ Sinu pärast mina pean! Teine pool - Just Sinu pärast mina teen!/ Sinu enese pärast on seda vaja! Pendli ühele poolele jääb – Mina ei saa seda, mida mina vajan, sest Sina! - see on enese kaotuse nägemine ja tahtmatus teha enesele vajaminev/ faktist tulenev samm teoks – on veel lootust, et lugu muutub ja ei pea mingi konreetse informatsiooniga nõustuma. Pendli teisele poolele jääb – Mina ise tegin ja valisin enese jaoks, kuid ma ei tunnista seda – seega, ikka ja ainult, Sinu pärast!
Sinu enese pärast Sinu jaoks! - tähendab tegelikkust muutvat manipulatsiooni. See - Sinu pärast! - lööb mõistuse sassi siis, kui, teise poolt valitud/ teoks tehtud, enese olev ei ole iseendaga kooskõlas ega endale sobiv. Tõuseb küsimus - kuidas see saab minule olla, kui mina ise sel moel ei valiks ja selles ennast hästi ei tunne - see tundub loogiliselt võttes mõistetamatuna.
Sinu enese pärast! ja Sinu enese heaolu nimel! on jõuetuks tegev olukord, millele ei saa vastu seista siis, kui ollakse sellest teisest sõltuv - vajatakse selle teise tähelepanu. Korraga on nii, et teine nõustub tähelepanu pöörama - heaks olema ja jaoks tegema – kuid tema teeb seda enese moodi ja ei kuula ega vaata ega küsi tegelikkust – tema ei arvesta sellega. Hämming - Mina ju tahan – palun ole ja anna mulle – kuid palun ole ja anna mulle nii nagu mina seda vajan!
See inimene, kes väidab tegevat teise pärast ja jaoks, kuid tegelikkuses teeb sellega liiga ja keeldub arvestamast nö aidatava inimese informatsiooniga – ei ole tegemas head, vaid on tegemas sedasama inimest vähendavat tegu. Ta on pööranud inimesele tähelepanu, kasutanud enese positsiooni/ rolli/ võimu, kui võimalust ja on tegemas inimese elu muutvat sammu enese isiklikest huvidest lähtuvalt – inimene on vahend tema mängus. Sinu pärast! annab teada, et ta ei saanud teisiti – inimene ise on süüdi, kui valik temale ei sobinud.
Sellise olukorra teeb raskeks teadmine, et kui teise, nn head sooviva, tähelepanuga ei nõustuta, siis see teine läheb lihtsalt minema või jääb ka samasse, kuid nüüd muudab ta oma tähelepanu negatiivseks – Sinu enese pärast ei saa mina Sind aidata/ Sinuga koos olla/ Sinuga suhelda! „Heategija” saab siia lisada, et teda ja tema panust ei hinnatud – inimene on tänamatu ega saa ise aru, mis talle hea ja õige on. See on süü osutamine selle eest, et inimene ei taha, et talle, „head tehes”, haiget tehakse. Tegelikkusega manipuleerimine on toimuva eest vastutajale osutamine – kui Sinule ei sobi, siis mina ei tee ega ole - siis Sina ka ei saa.
Ära tõlgitult on sellise sammu eesmärgiks teada anda – Ära sega mind, anna mulle võimalus kasutada Sind, kui vahendit – mina ise valin, kuidas ja mille jaoks ma Sinu olemas olemist kasutada tahan – millisele tähelepanule ma orienteeritud olen või millise vajaduse rahuldamist kogeda tahan! Sina järgi juhiseid ega ära mõtle ise!
Manipuleerimise saatel kasvanud inimese jaoks, kes vajades teise tähelepanu ja kartes ise valeks osutumist, valib lülitada enese teadlikkuse välja ja teise enesest tähtsamaks teha – ta nõustub selle teise valikutega. Tähelepanu näljas elanule tähendab temale pööratud tähelepanu väärtust ka siis, kui see teeb talle haiget ja vähendab teda. Tema jaoks on kordades hullem see, kui ta jääb tähelepanust ilma või see muutub – see on suunatud tema vastu.
Ei ole vahet, mille puhul väidet - Sinu pärast! - kasutatakse, alati on tegemist tõega, mida vaadatakse ja millele lähenetakse vastupidise nurga alt – kui inimene ise ei vali välja öelda enese tõde/ kui inimene ise ei vali tunnistada tegelikku tõde – siis võetakse kasutusele Sinu pärast! - Sina oled see, kelle pärast mina ise saa/ kelle pärast mina pean! - tõde tehakse vastupidisena nähtavaks, kuid mõte jääb alati tõeks.
Mida Sina kurdad - Sinu pärast saatsin Sind maale sugulaste juurde – Sina ei pidanud suve linnas veetma – Sinul oli seal parem! – see on tõde kattev põhjendus, mis õigustab tegu, mille läbi on antud enesele väljapääs – tegelikkuses ei tahetud koos olla ja kasutati võimalust, et kohustusest ja koos olemisest vaba olla, kuid ei oldud valmis seda tunnistama ja sellepärast ka ei tahetud kuulda, et maal oli paha või seal olemise asemel taheti koos olla.
Sinu pärast mina ei saa Sinuga suhelda – Sina ei kuula mind! - see on tõde kattev põhjendus, mis õigustab otsust mitte suhelda – tegelikkuses ei valita suhelda, sest see ei ole mugav – suhtlemisest keelduja kohtas Ei ütlemist ja nägi, et temale ei pühendatud temale vajaminevat tähelepanu – vastupidi, teisega koos olles, tema nägi ennast valena. Sina ei kuula mind! - tähendas, et teine ei mänginud suhtlemisest keelduja mängus kaasa.
Sinu pärast mina pean Sind karistama – Sina ei ole Hea Laps! - see on tõde kattev põhjendus, mis annab võimaluse tegelikku ennast ja enese sisse kogunenut välja elada – tegelikkuses ei taheta koos olemist/ sellises läheduses koos olemist/ teise vajaduste täitmise kohustust kanda, kuid enese jaoks vale keeldub kaugemale astumast, vajadustest loobumast, ühes olemisest lahti laskmast ja ise ära minemast – senikaua, kuni see vale tegelikku tõde ise vastu ei võta ja tõeks ei tee, kestab olukord edasi – väljapääsuta inimene karistab seda, kes temale liiga teeb.
Väljapääsuta inimene on ise selle olukorra põhjustanud, kuid keeldub tõde tunnistamast ja enese sisse vaatamast – temal on töötav lahendus olemas – vajadusel vallandab ta ennast lapse pihta ja tal on õigus last karistada/ vaigistada/ tema elu muuta/ teda ennast muutuma ja kuulekaks sundida – alati on olemas see näpp, mis osutab lapse poole - põhjus on Sinus endas ja Sinu enese jaoks!
Sinu pärast! on info ja tegelikkusega manipuleeriv lõks – väite kõlades hakkab inimese aju tegelema ettesöödetud väidete, kui ära tõestatud faktidega - kogetakse hirmu, et - Äkki mina olengi ja olingi ja tegingi - mis saab siis, kui mina jäängi ja olen-teen jälle! - algab enese tõestamine – Mina ei ole ju/ Mina tahtsin ju/ Mina ei mõelnud ju, seejärel kogetakse jõuetust – Mina tahan ju, kuid ..., seejärel tuntakse viha ja kurbust – teine on vaenlane/ teisega koos ollakse üksinda.
See näib lahendamata olukorrana – ollakse teisega seotud, vajatakse seda teist, kuid see teine ei mõista ega näe seda, mida talle öeldakse ja näidatakse – see teine keeldub ausast ja tõesest informatsioonist, kuid see näib välja nii nagu ise ennast ei suudetaks mõistetavaks teha – see on ennast lõhkuv olukord, sest see on manipulatsioon tegelikkusega – see on mäng, mis kahjustab vaimset tervist, sest see on vaimne vägivald.
Tegelikkuses tuleb teha peatus ja vaadata sõnade taha – tuleb vaadata ausale reaalsusele otsa. Seda sammu on takistanud tegemast väikese lapse uskumatus – Kuidas minu Ema/ Isa saab ja võib minule sel moel teha ja öelda – kas mina siis ei olegi temale oluline? Tõde seisneb selles, et Ema/ Isa on inimene, kes tõesti võib ja saab valida teha lapsele haiget ja ülekohut ning teda ka enesega ühte mitte tahta – see inimene teeb oma valiku, kuna tema tahab aidata ennast ja selles kohas, kus ta teeb lapsele haiget/ kasutab teda enese huvides, ei ole last, Lapsena, tema jaoks olemas.
Lapsel on väga raske tunnistada olemas olevat ja nähtavaks tehtud tõde ja selle tõe järgi ka elada. Väikene laps ei saa ära minna keskkonnast ja vanema juurest, kus ja kellega koos on temal halb olla. Manipuleeriv vanem ei tunnista enese tegelikkust mitte kunagi – ta ei näe seda ja ta karistab seda, kes seda temale näitab. Kui laps on nii tugev ja julge, et öelda tegelikkus välja, siis keerab vanem selle sõnumi ümber – Sinu pärast mina olen teinud ja vaeva näinud ja nüüd Sina teed minule niimoodi – kas Sinul häbi ei ole – tuled siia oma Ema mustama – kes Sina selline oled, et midagi ütlema tuled – Sina oled ei keegi!
Ei ole vahet vanusel – sel moel teatavaks tehtud informatsioon võtab sõnatuks ja teeb jõuetuks. Kui nähakse ennast seotuna ja sõltuvana, siis lülitub sisse enesealalhoiuinstinkt ja selle asemel, et haiget tegevast teisest eemale minna, hakatakse tema poole püüdlema ja ise ennast teisele sobivaks tegema. Kõige sellega näidatakse, et teine on oluline – olulisem, kui ise ollakse – vajatakse seda teist ja selletõttu antakse teisele võim enese üle.
See on väga äraspidine lugu – laps, kes vajab oma Emalt/ Isalt armastust ja turvalisust, jääb temaga siis, kui just see inimene teeb talle haiget ja keeldub armastust andmast – mida rohkem valu, seda rohkem kasvab vajadus turvalisuse järele – mida lähemale teisele minnakse ja rohkem vabadusi temale lubatakse, seda rohkem tema käest ka haiget saadakse – ise ollakse selles kohas, kus see osutub võimalikuks.
Mina tahan seda, mis on minule lubatud – see on minu oma – see kuulub minule! Rolli omamine ei tähenda, et sellega ühes tuleb kõik see, mis on selles rollis võimalik – osaks võib saada ka vähem ja vähesest veel vähem. Kuidas mina ise vaatan ja näitan teistele ennast, kellel ei ole – kuidas mina nõustun, et minul ei ole ega saagi olema? Inimene saab olemas olla, roll saab olemas olla, kuid see ei tähenda kokku liidetuna kahte, vaid tulemus saab olla ja jääda 1 ja 1. Tuleb tunnistada, et ei ole müstilist ja ennast õigustavat Sinu pärast! - on teadmine, et minu enese pärast – mitte see, et olema sain ja olemas olen, vaid see, et mina ise jäin, kuigi teadsin tõde – jäin üle enese aja.
See inimene, kes ei lahenda ise oma elu piiravat teemat ära ega võta vastu/ kasuta abi/ teadmisi – tahab tähelepanu saada. Tema tahab enese jaoks õiget tähelepanu – teda õigeks nimetavat/ õigena näitavat tähelepanu. Senikaua, kuni ta seda ei saa, ta ei tee oma loost sammu välja ega astu edasi. Tema tahab tähelepanu, mis teda toetaks ja hoiaks – näitaks teda sellisena nagu tema ise ennast näha ja näidata tahab - siis, tähelepanu toel, ta saab ennast vajamineval moel kogeda. See on vana uskumus - kui mina olen see, siis ma ei ole too - õige tähelepanu aitab vältida tema enese tähelepanu iseendale – tegelikku tõde, et temale osaks saanu on enese pärast aset leidnud/ enese tõttu kestab.
See on enese hukkamõistmine ja enesel süü nägemine - see on jagamata jäänud vastutuse tagajärg – see on see Sinu pärast! kogemus. Vanem jättis enese vastutuse lapse kanda – osutas lapsele, et Sinu enda pärast mina ei saa Sinuga teistmoodi ja Sinu jaoks olen ma teinud kõik! Selle mängu tagajärg on vanema tähelepanust sõltuv laps – see on teadmine - Ainult mina teen Sind nähtavaks – ilma minuta ei ole Sind olemas! – hirm enese alles jäämise pärast oli tõsi mingis vanuses, kuid sealt edasi enam mitte.
Lapse kasvamine, inimesena, algab tema algusest – ajast, mil ta juba on olemas, kuid ta ei ole veel Laps. Inimesena kasvamine tähendab arvestamist tegelikkusega ja oma sammude teoks tegemist nende alusel – rolli omamine ei tähenda, et peab jääma ja olema nii nagu on tavaline ehk selle aja normide kohane.
Tavaline ei tähenda enese normaalsust – kui informatsioon annab teada, et see teine valib nii ja ei arvesta sellega ega tunnista tegelikkust, siis ei loe ühendav roll, siis tuleb ise teha otsus enese jaoks ja pärast – astuda ise eemale ja mitte oodata seda, mida olemas ei ole ja mitte osaleda, ise, selle loomises, mis ennast vähendab. See on, hoolimata vanusest, inimese isiklik vastutus enesega seonduva eest.
Lapsel, kelle Ema/ Isa ei vali, oma lapsega seonduvas, muuta nende vahelist kaugust ega viia suhte sisu enese tegelikkusega kooskõlla, tuleb teha see samm ise teoks – lapsel tuleb vabastada teine inimene sellest valest, mida too juurde loob – lapsel, kui inimesel, tuleb mõista teist inimest ja anda ta vabaks.
Mina ei saa Sind armastada, kui Sina oled minule liiga lähedal - siis/ sest Sina teed minule haiget. Mina ei saa Sind armastada = minul ei ole, Sinuga ühes, turvaline olla. Minul ei ole Sinuga turvaline, sest Sinu olemas olemine teeb nähtavaks ja tuntavaks tunded, mida mina enda omadeks ei tunnista. Minul ei ole Sinuga ühes turvaline olla, sest Sina lõhud Meid, et olla ja seista üksinda. Mina ei ole Sinu tunnete autor - iga üks neist on Sinu enese lugu ja kasvamise teekond - Sina ei taha, et mina Sinu kaasteeline olen, sest mina ei päästa Sind - mina jätan Sinu teekonna ja vastutuse Sinu enda kanda.
Marianne
07.04.2025.a
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar